S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Chcete si koupit EV akcie? Pak byste ale nejprve měli zainvestovat do polovodičů!

Vzhledem k velkému počtu akcií výrobců elektromobilů, které byly v uplynulém roce uvedeny na burzu mají mnohé z nich velmi nejistou budoucnost, a proto je pro investory zatím těžké vybrat hlavní vítěze. Pokud ale jednou doopravdy věříte v budoucnost sektoru EV tak pro vás existuje alternativa, díky které se na tomto boomu přechodu na elektromobily můžete také svést a to polovodiče.

 

Polovodiče jsou základními stavebními kameny všech technologií a v automobilovém průmyslu pohlcují značný podíl dodavatelů. Podle odhadů se podíl elektronických součástek na nákladech na výrobu automobilu zvýšil z 22 % v roce 2000 na 35 % v roce 2010, na dnešních zhruba 40 % - a do konce tohoto desetiletí by to mohlo být neuvěřitelných 50 %.

 

Je zřejmé, že již dobře zavedený, ale stále rychle rostoucí polovodičový průmysl je skvělým způsobem, jak vsadit na elektromobily a další automobilové technologie, aniž by bylo nutné vybírat, která automobilka bude největší. Zároveň pevně zastávám názor, že ceny, za které budete moct akcie následujících tří společností nakoupit jsou relativně rozumné, a ne nadhodnocené jako skoro každá elektro automobilka dneska.

 

 

NXP Semiconductors $NXPI-4.4%  

Přední dodavatel součástek

Společnost NXP Semiconductors je jedním z předních dodavatelů elektroniky pro automobilový průmysl. V posledním čtvrtletí totiž oznámila, že 49 % jejích prodejů směřovalo k výrobcům automobilů a tento segment zaznamenal podle kvartálního reportu meziroční boom o 87 %.

 

Je pravda, že velký nárůst obchodu společnosti NXP s automobily lze přičíst tomu, že výrobci automobilů byli na jaře loňského roku, kdy začala pandemie, relativně uzavřeni a omezily výrobu. Vzhledem k tomu, že v letošním roce sjíždějí z montážních linek vozidla houfně, aby udržela krok s rostoucí poptávkou, není divu, že se NXP v tomto odvětví daří. To však není jen ojedinělý příběh této firmy.

 

Jak již bylo řečeno, technologie pohlcují stále větší část nákladů na výrobu vozidla a NXP stojí v čele dodavatelů. Dodává nejrůznější obvody, které se používají při výrobě moderních osobních nebo nákladních automobilů, od elektrifikace hnacího ústrojí přes konektivitu ve vozidle až po informační a palubní systém. Společnost neustále zdokonaluje své návrhy hardwaru i své výrobní kapacity (včetně tří továren zde ve Státech), aby mohla lépe podporovat své zákazníky.

 

Během 2. čtvrtletí 2021 společnost NXP uvedla, že tržby a upravený provozní zisk vzrostly meziročně o 43 % a 121 %, a to především díky automobilům. Pro 3. čtvrtletí očekává, že tržby meziročně vzrostou o dalších 22 % až 29 %, přičemž ziskové marže zůstanou na stejné úrovni jako ve 2. čtvrtletí nebo se mírně zlepší. Akcie se po poslední zprávě obchodují za skromný 26násobek 12měsíčního volného peněžního toku. Společnost NXP navíc obohacuje investici dividendovým výnosem ve výši 1,1 % a vrací další hotovost prostřednictvím zpětného odkupu akcií. Vzhledem k dlouhodobé růstové příležitosti, kterou má tento špičkový dodavatel pro automobilový průmysl před sebou, to momentálně vypadá na ideální investiční příležitost, kterou byste si jako investoři rozhodně neměli nechat ujít.

 

Skyworks Solutions $SWKS-2.7%  

Sázka na nové automobilové technologie prostřednictvím akvizice

Společnost Skyworks Solutions je konstruktérem čipů pro konektivitu, který je známý především tím, že dodává radiofrekvenční komponenty a související obvody pro Apple a další výrobce chytrých telefonů. V poslední době je to pro Skyworks důležitý zdroj tržeb a vyrábí proto v reakci na novou generaci sítového připojení především čipy 5G.

 

Společnost Skyworks však rozvíjí své podnikání i mimo oblast chytrých telefonů a expanduje do oblastí, které označuje jako "široké trhy", jako je Wi-Fi připojení, inteligentní audio a průmyslové a automobilové čipy. Široké trhy v posledním čtvrtletí meziročně vzrostly o 50 % a tvoří přibližně třetinu celkových tržeb společnosti Skyworks.

 

A tento segment se chystá získat velkou podporu. Společnost Skyworks právě dokončila akvizici divize infrastruktury a automobilového průmyslu společnosti Silicon Labs $SLAB-3.7%  za 2,75 miliardy dolarů. Pro lídra v oblasti čipů pro konektivitu to znamená průlom hned na několika nových frontách, včetně elektromobilů a automobilového průmyslu obecně. Do oblasti infrastruktury a automobilového průmyslu spadají komponenty pro řízení motorů, správu napájení a infrastrukturu pro konektivitu (která je součástí konstrukce moderních vozidel a pomáhá různým systémům automobilu vzájemně komunikovat). Společnost Skyworks se tak potenciálně významným způsobem dostává na mapu průmyslu elektromobilů a disponuje robustním portfoliem produktů pro potřeby mnoha výrobců automobilů v oblasti elektroniky.

 

Společnost Skyworks rychle roste a dosahuje i dostatečné ziskovosti. V posledním čtvrtletí dosáhla upravené provozní marže 36 %. Akcie vynášejí 1,2% dividendu a obchodují se za 28násobek 12měsíčního volného peněžního toku, což je naprosto odpovídající hodnota vzhledem k tomu, jakou příležitost firma má v příštím desetiletí zaujmout významnou pozici na trhu.

 

Taiwan Semiconductor Manufacturing $TSM-3.2%  

Největší a nejvyspělejší výrobce čipů na světě

Pokud jde o polovodičové giganty, nehledejte nic jiného než Taiwan Semiconductor Manufacturing $TSM-3.2% . Tato společnost dosáhla v loňském roce neuvěřitelných tržeb ve výši 48 miliard dolarů (i když stále zaostává za vedoucí společností Intel, která má v tomto odvětví tržby ve výši 78 miliard dolarů) a stále rychle roste (Intel už tolik ne).

 

TSM má nejpokročilejší výrobní kapacity v oblasti čipů. Její slévárny se 7 a 5nanometrovou technologií (vyrábějící nejmenší a energeticky nejúspornější návrhy čipů) představovaly ve 2. čtvrtletí 2021 polovinu všech příjmů. S rozvojem automobilové technologie a rostoucími potřebami (v oblasti elektrických pohonů, pokročilých bezpečnostních a samořídících systémů, konektivity ve vozidle atd.) budou koncové trhy společnosti TSM v automobilovém průmyslu růst. Vedení společnosti přičítá meziroční růst o 20 % v minulém čtvrtletí divizím špičkových počítačů a automobilového průmyslu.

 

Ačkoli TSM s přehledem vede v oblasti výroby čipů, neusíná na vavřínech. Čtyř a tří nanometrové slévárny čipů společnosti jsou na cestě k zahájení provozu v roce 2022, což představuje ještě kompaktnější a energeticky účinnější polovodičové konstrukce, které nakonec povedou k pokročilejším schopnostem automobilů, to vše při menší spotřebě kapacity baterií. Pro výrobce elektromobilů je zvýšení dojezdu vozidla na jedno nabití rozhodující součástí vítězství v boji o pozornost zákazníků, takže automobilový průmysl má jistě zájem o to, aby TSM dokázala vyrábět energeticky účinnější polovodiče.

 

Akcie $TSM-3.2%  se obchodují za zvýšenou cenu vůči volným peněžním tokům, která činí 65násobek dvanáctiměsíčních výsledků. Částečně je to proto, že společnost překonává loňský pokles zisků během prvního kola ekonomické blokády a také nyní vynakládá zvýšené výdaje na zprovoznění dalších výrobních kapacit (např. nový závod v Arizoně). Tento ukazatel se však v příštích čtvrtletích zlepší, protože TSM neustále roste, a dividenda, která v současné době vynáší 1,5 %, také není na škodu. Tento lídr polovodičového průmyslu oplývá čistou hotovostí a má jasný plán další expanze na trhu s elektromobily a dalšími souvisejícími technologiemi v nadcházejícím desetiletí.

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem jsi prosím udělejte vlastní analýzu. 

zdroj

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

$TSM-3.2%  Je pro mě jasná volba, pokud je tedy v Asií "někdo" nepoloží na zem.