2 méně známé dividendové akcie, které můžete dost možná držet navždy

Dividendové akcie jsou mezi investory oblíbené. Obzvláště pak v případě, že se ekonomika nachází v divokých časech. A právě ty nyní máme. V takových situacích je ještě důležitější, aby dividendová akcie byla stabilní. A přesně na dvě takové se dnes podíváme.

Dividendové akcie mají solidní šanci v průběhu času překonat ostatní druhy aktiv

Samozřejmě bych zde mohl psát třeba o klasikách jako $KO-0.1% nebo $JNJ+0.3%. Přijde mi ale zajímavější představit společnosti, které až tak známé nejsou. Dnes jsem si vybral $DUK+0.1% a $MKC+1.2%

Duke Energy $DUK+0.1% 

Analýza společnosti Duke Energy

Duke Energy je jedna z největších veřejně obchodovaných energetických společností v USA.

Duke Energy byla založena v roce 1904 Jamesem Buchanem Dukem pod názvem Southern Power Company. Dnes má sídlo v Charlotte, Severní Karolíně. Společnost se postupně rozrůstala až do dnešní podoby, kdy zahrnuje široké spektrum energetických aktivit, včetně produkce, distribuce a prodeje elektřiny a zemního plynu. Duke Energy je jednou z největších energetických společností ve Spojených státech s tržní kapitalizací více než 60 miliard dolarů. Společnost působí ve třech hlavních segmentech:

  1. Elektrická energie: Společnost generuje a distribuuje elektřinu pro více než 7,9 milionu zákazníků v šesti státech - Severní Karolíně, Jižní Karolíně, Floridě, Indianě, Ohiu a Kentucky.
  2. Zemní plyn: Duke Energy zásobuje zemním plynem přibližně 1,6 milionu zákazníků v pěti státech.
  3. Energetické služby: Společnost poskytuje řešení v oblasti energetické infrastruktury, obnovitelných zdrojů a dalších energetických služeb.

Duke Energy je společnost s stabilním finančním výkonem a solidními fundamenty. V roce 2020 dosáhla společnost celkových příjmů 23,9 miliardy dolarů a čistého zisku 1,5 miliardy dolarů. Dlouhodobě společnost vykazuje rostoucí příjmy a zisk, což svědčí o jejím schopnosti generovat hodnotu pro akcionáře.

Duke Energy se zaměřuje na následující strategické priority:

  1. Decarbonizace: Společnost se zavázala snížit své emise uhlíku o 50 % do roku 2030 a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Plánuje investovat do obnovitelných zdrojů energie, modernizace sítě a dalších nízkouhlíkových technologií.
  2. Modernizace infrastruktury: Duke Energy investuje do modernizace a rozšíření své energetické infrastruktury, aby byla schopna lépe sloužit svým zákazníkům, zlepšit spolehlivost sítě a přizpůsobit se měnícím se tržním podmínkám.
  3. Zákaznická orientace: Společnost se zaměřuje na poskytování výjimečného zákaznického servisu, aby udržela svou konkurenceschopnost a upevnila si svou pozici na trhu.
  4. Inovace: Duke Energy se snaží být lídrem v oblasti inovací a technologických trendů v energetice, což zahrnuje investice do digitální transformace, chytré sítě, energetického úloži

Společnost vyrábí většinu energie ze zemního plynu, jaderné energie a uhlí a pouze 1,5 % z obnovitelných zdrojů. Neregulovaná energie z obnovitelných zdrojů je vysoce konkurenční a její výnosy jsou často zanedbatelné. Zdá se, že společnost Duke se ráda soustředí na regulované služby, což z ní činí nudnou, i když stabilní utilitu. Akcie Duke se obchodují za vyšší násobek odhadovaného zisku na akcii v roce 2023 a mají dividendový výnos 4,24 %.

McCormick $MKC+1.2% 

Společnost McCormick & Company je americká společnost specializující se na výrobu a prodej koření, bylinek, omáček a dalších potravinářských produktů. Společnost byla založena v roce 1889 a má sídlo v Hunt Valley. McCormick & Company je jedním z největších výrobců koření na světě a má pobočky v 160 zemích.

McCormick & Company je stabilní a výnosná společnost s ročními tržbami přes 5 miliard USD. Silně se zaměřuje na rozvoj nových produktů a rozšiřování svého obchodního portfolia. Společnost také investuje do inovativních technologií a digitalizace, aby usnadnila prodej a distribuci svých produktů. V roce 2021 společnost oznámila plán akvizice společnosti Cholula, což posílí její postavení na trhu s kořením a omáčkami.

McCormick & Company má rozsáhlé výrobní kapacity v USA, Kanadě, Evropě a Asii. Společnost vlastní a provozuje více než 50 výrobních zařízení a zaměstnává přes 12 000 lidí po celém světě. Společnost má také rozsáhlou distribuční síť, která umožňuje rychlou a efektivní distribuci produktů do celého světa. McCormick & Company působí v konkurenčním prostředí, kde soutěží s jinými výrobci koření a potravinářských produktů. Mezi největší konkurenty společnosti McCormick patří společnosti Unilever, Nestlé, ConAgra Foods a Kraft Heinz.

Trh s potravinářskými produkty se stává stále více ovlivněnými trendy v oblasti zdravého stravování a preference pro přírodní a organické produkty. McCormick & Company se snaží reagovat na tyto trendy prostřednictvím vývoje nových produktů a zlepšování kvality svých produktů.


Vzhledem k tomu, že stále více spotřebitelů vaří doma a roste povědomí o prospěšnosti koření pro zdraví, je společnost Grand View Research optimistická ohledně budoucnosti globálního trhu. To se odráží v prognóze firmy, podle níž bude celosvětový trh s kořením a kořením každoročně růst tempem 5,6 % z 37,3 miliardy USD v roce 2022 na 57,7 miliardy USD v roce 2030. S ohledem na tento výhled analytici předpokládají v příštích pěti letech 5,1% roční růst zisku společnosti McCormick.

Dividendový výnos společnosti ve výši 2 % je o něco vyšší než 1,7% výnos indexu S&P 500. A vzhledem k tomu, že dividendový výplatní poměr by měl za současný fiskální rok dosáhnout necelých 55 %, neměla by mít dividenda problém s vyšším růstem.

Co vy? Máte některou ze společností? Nebo jaké dividendové tituly preferujete?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!

Mně se naopak obě společnosti velmi líbí. Jsou spolehlivé, rostoucí, vcelku bezpečné investice.

Jsem zklamaný, že mladý člověk jako ty píše o takových nudných akciích. Co se stalo s naším odhodláním investovat do průlomových technologií a inovativních podniků? Duke Energy a McCormick jsou stabilní, ano, ale také smrtelně nudné. Mladí investoři by měli riskovat a hledat vysoce růstové společnosti, které budou dominovat budoucnosti!

Žádní investoři by neměli zbytečně riskovat. Bohužel většina těch průlomových a inovativních podniků nutně nemusí investorům přinést zisk pokud nejsou dobře řízené. Na druhou stranu ty staré a nudné podniky odolaly nepříznivé makro situaci a konkurenci a jsou také většinou mnohem méně rizikové. Princip investování je neztrácet peníze a pomocí složeného úročení kumulovat zisky.

Přesně tak. Better safe than sorry. A hlavně čísla a tvrdá data ukazují, že je prostě vždycky výhodnější jít tou safe cestou. Riskovat se jednoduše nevyplácí - říkají to čísla.

Tak poslouchej, chápu, že ti jde o snížení rizika při investování, ale naprosto se ti nelíbí tvrzení, že investice do inovativních a průlomových společností je vždycky jen pitomé hazardování. Ano, tyhle firmy můžou být nestabilní a nemusí hned přinést zisk, ale když se jednou nějaká uchytí, výnosy mohou být obrovské. A navíc, tyhle společnosti jsou často ty, které přicházejí s novými technologiemi a mají na kahánku celá odvětví, takže jejich dlouhodobé zisky mohou být masivní.

Investovat do zavedených firem je sice taková ta "jistota", ale to neznamená, že nezmizí jako pára nad hrncem. Kolik už těch "bezpečných" společností sekle při nějaké změně na trhu nebo když přišla konkurence? A i když ti tyhle firmy dají nějaký ten konzistentní zisk, nemusí to být ten růstový potenciál, který tě jako investora baví.

Už delší dobu sleduji společnost McCormick & Company a jejich silnou pozici na trhu s kořením a potravinářskými produkty. Jejich zaměření na zdravé stravování a organické produkty, stejně jako na inovace a digitalizaci, je podle mého názoru pozitivním signálem pro dlouhodobé investory. Ačkoli dividendový výnos 2 % není nejvyšší, díky stabilnímu růstu a rozumnému dividendovému výplatnímu poměru by mohla být společnost dobrou volbou pro dlouhodobé dividendové investory.

Ano. Neurazí, nenadchne. A to je ve finále při klidném a dividendovém investování to nejlepší.

Osobně nemám ani jednu. $DUK+0.1% vypadá zajímavě, nicméně co jsem z analýzy pochopil tak příjmy společnosti budou dosti závislé na cenách komodit, tudíž zde investoři musí počítat s určitými cykly.

McCormick je dobrá společnost, párkrát jsem na ni už koukal. Tohle odvětví tu s námi bude pořád, takže ideálka na long.

To jsou přesně ty typy společností, které mají produkty potřebné k životu. Budou s námi pořád😀

Tak koření asi není úplně nutné k životu, ale chápu. Jejich produkty jsou hodně na té "odolné" straně vah.