Dividenda téměř 10% a zlepšující se výsledky? To je Ambev SA, jeden z lídrů ve svém oboru

Růst tržeb, čistých zisků i marží v posledním čtvrtletí naznačuje, že by se společnost Abev mohla odrazit směrem vzhůru. Pokud vám však tohle přijde jako málo, tak vás jednoznačně osloví dividendový výnos, který se blíží 10%. Pojďme se na to podívat.

Ambev SA $ABEV+1.9% je brazilská společnost, která se specializuje na výrobu a distribuci nápojů. Společnost vyrábí a prodává širokou škálu nápojů, včetně piva, nealkoholických nápojů, vody, šťáv a energetických nápojů. Ambev SA je největším pivovarem v Latinské Americe a jedním z největších na světě. Kromě výroby a distribuce nápojů se Ambev SA také zabývá reklamou, marketingem a sponzorováním sportovních a kulturních akcí. Společnost byla založena v roce 1999 a sídlí v São Paulu v Brazílii.

Ambev SA je globální společnost, která působí především v Latinské Americe, ale také v některých dalších regionech světa. Společnost má pobočky v Brazílii, Argentině, Kolumbii, Peru, Ekvádoru, Paraguayi, Uruguayi, Bolívii, Dominikánské republice, Kostarice, Panamě a Nikaragui. Kromě toho má Ambev SA také pobočky v Kanadě a v některých evropských zemích, jako jsou Belgie, Německo a Spojené království. Společnost exportuje své výrobky do více než 20 zemí po celém světě.

Má společnost nějaké konkurenční výhody?

Široká škála produktů: Ambev SA vyrábí a prodává širokou škálu nápojů, včetně piva, nealkoholických nápojů, vody, šťáv a energetických nápojů. Tento rozmanitý produktový mix ji umožňuje oslovovat různé zákazníky a zůstat konkurenceschopnou na trhu.

Silná distribuční síť: Ambev SA má silnou distribuční síť, která pokrývá celou Latinskou Ameriku a některé další regiony světa.

Silné značky: Ambev SA má silné značky, jako jsou například Skol, Brahma, Antarctica, Guaraná Antarctica a další. Tyto značky jsou dobře známé a oblíbené mezi spotřebiteli, což jí pomáhá udržet si své postavení na trhu.

Spolupráce se strategickými partnery: Ambev SA spolupracuje se strategickými partnery, jako jsou například AB InBev, PepsiCo a Nestlé, aby využila jejich odbornosti a dostala se do nových trhů. Tato spolupráce jí umožňuje získat přístup k novým zákazníkům a rozšířit své portfolio výrobků.

Samozřejmě nesmíme ale zapomínat, že investoři vnímají Brazílii jako jednu z rizikovějších zemí, kde nemusí být situace ustálená z hlediska ekonomiky a politiky, což by mohlo mít v průběhu času vliv i na danou společnost.

Finance

Celkové tržby společnosti Ambev SA ukazují růst z 52,6 miliard USD v roce 2019 na 79,7 miliard USD za posledních 12 měsíců k 30. prosinci 2022. Toto znamená zvýšení příjmů o 51% v porovnání s rokem 2019. Náklady na výrobu (cost of revenue) se také zvýšily z 21,7 miliard USD v roce 2019 na 40,4 miliard USD v posledních 12 měsících, což znamená nárůst o 86%. Hrubý zisk (gross profit) se zvýšil z 30,9 miliard USD v roce 2019 na 39,3 miliard USD za posledních 12 měsíců, což znamená nárůst o 27%.

  • Za růstem nákladů pravděpodobně stojí kolísání cen surovin.

Operační náklady (operating expense) se zvýšily z 14,8 miliard USD v roce 2019 na 21,9 miliard USD za posledních 12 měsíců, což znamená nárůst o 48%.

Čistý zisk (operating income) se zvýšil z 16,1 miliard USD v roce 2019 na 17,4 miliard USD za posledních 12 měsíců, což znamená nárůst o 8%.

Společnost Ambev SA zaznamenala růst celkových příjmů a zisku, ale zároveň musela čelit nárůstu nákladů na výrobu a operace. Náklady na výrobu rostou rychleji než celkové příjmy, což může být důsledkem růstu cen surovin nebo nákladů na výrobu a distribuci. Přestože společnost zaznamenala zvýšení zisku, vývoj ostatních příjmů a nákladů (Other Income Expense) je oblastí k pozornosti, protože se zhoršil a negativně ovlivnil celkový čistý zisk.

Pohled na poslední čtvrtletní výsledky společnosti

Marže

Balance Sheet

Balance Sheet společnosti Ambev SA ukazuje, že celková hodnota aktiv se zvýšila z 101,7 miliard USD v roce 2019 na 138,6 miliard USD v roce 2022. To znamená nárůst o 36%. Celkové závazky včetně menšinových podílů se zvýšily z 39,2 miliard USD v roce 2019 na 54,6 miliard USD v roce 2022, což znamená nárůst o 39%.

Společnost má k dispozici dostatečný pracovní kapitál (Working Capital) v posledních letech. A naopak hůř je na tom jejich pracovní kapitál, který se snížil a přešel do záporných čísel. Investovaný kapitál (Invested Capital) se zvýšil z 62,2 miliard USD v roce 2019 na 83,1 miliard USD k 30. prosinci 2021, což znamená nárůst o 34%.

Celkově lze říci, že společnost Ambev SA má silné finanční zdroje a stabilní finanční pozici, což umožňuje rozvíjet podnikání a investovat do budoucna.

Valuace

Ambev má tržní kapitalizaci 40,97 miliard USD a P/E 15,29 a forward P/E 17,53, což naznačuje, že trh očekává, že společnost bude růst. PEG (price/earnings-to-growth) poměr je 1,63, což naznačuje, že akcie mohou být mírně nadhodnoceny vzhledem k růstu zisku.

Společnost vyplácí dividendu ve výši 0,25 USD s dividendovým výnosem 9,54%. V minulých letech rostl zisk společnosti o 14,2% ročně. V příštích pěti letech se očekává růst zisku o takových 9,4% ročně.

P/B a P/S poměry jsou 2,71 a 2,75, což je mírně nad průměrem odvětví, ale není to nic hrozného. ROA (return on assets) je 10,6% a ROE (return on equity) je 17,1%.

Dividendový výnos a relativně nízký dluh společnosti mohou být atraktivní pro investory hledající stabilní investice. Vzhledem k relativně stabilní finanční situaci společnosti a pozitivním výsledkům v minulých letech, může být predikovaná cílová cena (3.5$) realistická, podle mého názoru.

  • Co na společnost říkáte vy? 🤔

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

No já nevím. Zkontrolovali jste si správnost údajů? Podle mne bude vyplacena dividenda v 5/2023 při Record Date 21/12/2022 a to ve výši 0.1443. Výše výplat dividendy jsou značně rozkolísané. To vypadá na DY 5,+%. Takže ten tip je podle mne silně za horizontem událostí (tím prosincovým Record Date).

Díky za tip. Spol. vypadá zajímavě a fin. údaje povzbudivě. Teda až na Payout skoro 440%! Jak dlouho takový nepoměr můžou udržet?

Společnost vypadá zajímavě, určitě se na ni podívám blíž. Díky za inspiraci!

Dividenda 10 %? To tedy znamená že když se cena akcie nepohne nahoru, což se u starých a nudných společnosti stává často, tak investor bude čekat na výnos 100 % 10 let, možná i dyl, když cena akcie bude klesat.

U jiných společnosti se investor tohoto výnosů může dočkat Va řadu jednoho, nebo dvou let.

Sice se v takových oblastech moc po akciích nedívám, ale tomuto dám šanci. Sektor je za mě top a dividenda taktéž, podívám se na to blíž.

Pokud dokážou stabilizovat náklady a je to způsobeno jen kolísáním cen surovin, tak to vypadá celkem zajímavě.

Timeline Tracker Overview