S&P 500 ^GSPC 5,235.25 -0.60%
Microsoft MSFT $415.15 -3.27%
Nvidia NVDA $1,117.31 -2.69%
Alphabet GOOG $173.34 -2.29%
Amazon AMZN $178.51 -1.93%
Meta META $466.58 -1.64%
Tesla TSLA $178.68 +1.41%
Apple AAPL $191.35 +0.56%

Bigoteria w Tesli jest szalona, normalne argumenty tu nie wystarczą. Ale jako inwestor możesz wiedzieć, że takich na księżyc było wielu i gdzie są dzisiaj? Nigdzie... Nic nie rośnie w nieskończoność, celowo zrobiłem wykopaliska i przyjrzałem się takim ówczesnym top,top,top firmom z przeszłości i czy nadal istnieją. Oto kilka przykładów (nie porównuję technologii, to tylko przykład, że każda firma bez względu na to jak bardzo rewolucyjna trafi w pewnym momencie na ścianę).

-Pan American World Airways (Pan Am) - w latach 30-tych XX wieku dominująca linia lotnicza, pierwsza, która latała przez oceany i symbol luksusu i zaawansowania technologicznego. Złożyła się jednak w 1991 roku z powodu problemów finansowych i konkurencji ze strony innych linii lotniczych.

-East India Company - brytyjska firma założona w 1600 roku, która skutecznie rządziła Indiami i dominowała w światowym handlu. Straciła jednak swój monopol w połowie XIX wieku i została zlikwidowana w 1874 roku.

-Sears Roebuck - amerykańska sieć handlowa, która pod koniec XIX wieku zrewolucjonizowała zakupy dzięki swoim katalogom. W połowie XX wieku była największym sprzedawcą detalicznym na świecie, ale w ostatnich dekadach podupadła i jej sława osłabła.

-Smith Corona - dominujący producent maszyn do pisania, wynalezionych w 1867 roku przez Christophera Latham Sholesa. Jednak wraz z pojawieniem się komputerów osobistych w latach 70. popyt na maszyny do pisania zmalał i Smith Corona straciła pozycję lidera. W 1995 roku zaprzestała produkcji maszyn do pisania.

Wystarczająco dużo argumentów przedstawiłem w przeszłości, stąd te przykłady, to tylko kwestia czasu, kiedy hype zamiera i ludzie zdają sobie sprawę, że Tesla to tylko przewartościowana firma, która i tak zostanie zastąpiona prędzej czy później. Ale dla EV i Tesli to tąpnięcie może przyjść znacznie wcześniej, być może wraz z pojawieniem się samochodów na wodór i paliwa alternatywne.

Nie byłbym takim optymistą, ale 150$ to już moim zdaniem przyzwoita cena.

Moje odczucie jest takie, że ten wzrost nie jest trwały. Musimy zdać sobie sprawę, że Tesla nie jest już sama na rynku.

Dokładnie, Tesla nie jest już dominującą jednostką. Są teraz lepsi producenci samochodów elektrycznych, nie na taką samą skalę, ale na pewno mają lepsze egzemplarze.