Umělá inteligence versus lidský faktor: Kdo je lepším investičním manažerem?

Investování se stává stále sofistikovanějším procesem s každým uplynulým rokem. V minulosti bylo závislé na lidských rozhodnutích a analýze tržních trendů, ale dnes může výrazně těžit z pokroků v oblasti umělé inteligence a strojového učení. Abychom pochopili, který přístup je lepší, musíme zvážit výhody a nevýhody obou stran.

Lidský faktor

Lidský faktor v investování byl tradičně klíčovým prvkem v rozhodovacím procesu. Zkušení investiční manažeři spoléhají na své dovednosti, znalosti a intuici, aby dosáhli výkonnosti trhu. Následující jsou hlavní faktory, které hovoří pro lidský faktor:

Flexibilita a adaptabilita: Investiční manažeři mohou rychle reagovat na nepředvídané události a změny na trhu. Mohou měnit své strategie a portfolio podle aktuální situace a jejich vlastního porozumění trhu.

Emoce a intuice: Lidský faktor umožňuje investičním manažerům chápat nepřímé faktory, které nemusí být kvantifikovatelné. Emoční inteligence a intuice mohou pomoci v identifikaci tržních trendů a příležitostí, které by mohly uniknout strojovým systémům.

Personalizace: Investiční manažeři mohou poskytovat personalizované služby klientům, což zahrnuje zohledňování jejich finančních cílů a tolerance k riziku. To umožňuje klientům dosáhnout lepších výsledků ve shodě s jejich individuálními potřebami.

Lidský faktor však také přináší určité nevýhody. A to především:

Chyby a zkreslení: Lidská přirozenost je zasažena emocemi, což může vést k chybným rozhodnutím. Nadměrná sebejistota, strach a chamtivost mohou vést k nedostatečně promyšleným investicím a ztrátám.

Omezená kapacita: Lidská schopnost zpracovat obrovské množství dat je omezená. To může omezit schopnost investičního manažera identifikovat klíčové investiční příležitosti.

Náklady: Profesionální investiční manažeři si často účtují vysoké poplatky za své služby, což může snížit celkovou návratnost investice.

Umělá inteligence

Umělá inteligence přináší do investování technologický nádech. Moderní AI systémy jsou schopny analyzovat masivní množství dat, identifikovat vzory a provádět rozhodnutí s minimální nebo žádnou lidskou intervencí. Zde jsou některé výhody využití umělé inteligence:

Analytická schopnost: Umělá inteligence může analyzovat a vyhodnocovat obrovské množství dat v reálném čase, což jí umožňuje detekovat složité vzory a trendy, které by lidským investičním manažerům unikly.

Rychlost a konzistence: AI systémy jsou schopny reagovat na tržní změny téměř okamžitě, a to bez emocí nebo osobního zkreslení. To může znamenat rychlejší a konzistentnější rozhodnutí.

Škálovatelnost: Umělá inteligence může být implementována pro správu portfolií různých velikostí a složitostí, což umožňuje investovat na různých trzích a diverzifikovat portfolio.

Samozřejmě má umělá inteligence i nedostatky. Zde jsou některé z nich:

Nedostatek flexibility: Umělá inteligence může selhat, pokud se trh chová způsobem, který není obsažen v jejích tréninkových datech. Nedokáže dobře reagovat na zcela nepředvídatelné situace.

Omezené porozumění kontextu: AI systémy mohou mít problémy s porozuměním komplexního kontextu a nepředvídatelných událostí, což může vést k nesprávným rozhodnutím.

Náklady na implementaci: Implementace AI systémů vyžaduje technickou znalost a může být nákladná, zejména pro menší investory.

Ve skutečnosti je nejlepší přístup k investování pravděpodobně kombinací lidského faktoru a umělé inteligence. Lidé mohou využívat výhod AI pro analýzu a automatizaci, zatímco stále přinášejí lidský faktor pro konečné rozhodnutí a porozumění kontextu. Rozhodnutí o tom, zda upřednostnit umělou inteligenci nebo lidský faktor, by mělo být založeno na investičním cíli, rizikovém profilu a preferencích jednotlivce.

Společnosti využívající umělou inteligenci 

Umělá inteligence (AI) je stále rostoucím odvětvím a mnoho společností, ať už velkých či malých, se angažuje v jejím vývoji a využívání. Některé z nejznámějších a nejvýraznějších společností spojených s umělou inteligencí jsou:

Alphabet Inc. $GOOG+0.4% Mateřská společnost Google se aktivně věnuje vývoji AI technologií. Jejich produkt Google Brain je známým centrem pro výzkum hlubokého učení.

GOOG
$138.62 $0.57 +0.41%
Capital Structure
Market Cap
1.7T
Enterpr. Val.
1.7T
Valuation
P/E
26.6
P/S
5.8
Dividends
Yield
-
Payout
-

International Business Machines Corporation $IBM+0.0% IBM se dlouhodobě zabývá výzkumem a vývojem AI. Jejich systém Watson je známým systémem pro kognitivní analýzu a umělé učení.

IBM
$155.64 $0.07 +0.04%
Capital Structure
Market Cap
142.1B
Enterpr. Val.
193.4B
Valuation
P/E
20.1
P/S
2.3
Dividends
Yield
4.3%
Payout
86.9%

NVIDIA Corporation $NVDA-0.9%  Tato společnost je známá svými grafickými procesory (GPU), které jsou často využívány pro trénink AI modelů. Jejich technologie jsou důležité pro rozvoj AI v oblastech jako autonomní vozidla a herní průmysl.

NVDA
$478.21 -$4.21 -0.87%
Capital Structure
Market Cap
1.2T
Enterpr. Val.
1.2T
Valuation
P/E
63.2
P/S
26.3
Dividends
Yield
0.0%
Payout
2.1%

Intel Corporation $INTC+0.3% Intel je dalším významným hráčem v oblasti čipů a procesorů, které jsou využívány pro AI výpočty.

INTC
$44.23 $0.15 +0.34%
Capital Structure
Market Cap
186.5B
Enterpr. Val.
227.7B
Valuation
P/E
-113.4
P/S
3.5
Dividends
Yield
1.7%
Payout
-244.6%

Tesla, Inc. $TSLA+4.5% Tesla se věnuje vývoji autonomních vozidel, což zahrnuje významné využití umělé inteligence v oblasti strojového vidění a navigace.

TSLA
$246.72 $10.64 +4.51%
Capital Structure
Market Cap
784.3B
Enterpr. Val.
772.8B
Valuation
P/E
79.3
P/S
8.2
Dividends
Yield
-
Payout
-

Amazon.com, Inc. $AMZN-0.5% Amazon používá AI pro personalizované doporučení produktů a automatizaci logistiky.

AMZN
$147.03 -$0.70 -0.47%
Capital Structure
Market Cap
1.5T
Enterpr. Val.
1.6T
Valuation
P/E
77.0
P/S
2.7
Dividends
Yield
-
Payout
-

Microsoft Corporation $MSFT+1.1% Microsoft vyvíjí AI aplikace a cloudové služby s umělou inteligencí, včetně Azure AI.

MSFT
$382.70 $4.09 +1.08%
Capital Structure
Market Cap
2.8T
Enterpr. Val.
2.8T
Valuation
P/E
37.0
P/S
13.0
Dividends
Yield
0.7%
Payout
26.2%

Facebook, Inc. $META+1.3% Facebook používá AI pro personalizaci obsahu a automatické rozpoznávání obrazů.

META
$338.99 $4.29 +1.28%
Capital Structure
Market Cap
871.2B
Enterpr. Val.
870.5B
Valuation
P/E
29.9
P/S
6.9
Dividends
Yield
-
Payout
-

Alibaba Group $BABA-1.1% Čínský e-commerce gigant Alibaba aktivně investuje do AI v oblastech, jako jsou e-commerce a cloudové služby.

BABA
$76.71 -$0.82 -1.06%
Capital Structure
Market Cap
195.4B
Enterpr. Val.
1.3T
Valuation
P/E
10.8
P/S
1.5
Dividends
Yield
-
Payout
-

Baidu, Inc. $BIDU-3.5% Baidu je často označován za "čínského Googla" a provádí rozsáhlý výzkum v oblasti AI, zejména v autonomních vozidlech a vyhledávání.

BIDU
$119.63 -$4.37 -3.52%
Capital Structure
Market Cap
41.8B
Enterpr. Val.
263.9B
Valuation
P/E
19.8
P/S
2.3
Dividends
Yield
-
Payout
-

Salesforce.com, Inc. $CRM+0.0% Salesforce využívá umělou inteligenci v oblasti CRM (Customer Relationship Management) pro zlepšení interakcí s klienty.

CRM
$224.87 $0.08 +0.04%
Capital Structure
Market Cap
218.8B
Enterpr. Val.
224.9B
Valuation
P/E
140.6
P/S
6.6
Dividends
Yield
-
Payout
-

Adobe Inc. $ADBE+0.7% Adobe integruje AI do svých kreativních a marketingových produktů, což umožňuje vylepšené zpracování obrazů a automatizaci marketingových kampaní.

ADBE

Adobe Inc.

ADBE
$623.32 $4.05 +0.65%
Capital Structure
Market Cap
283.8B
Enterpr. Val.
281.3B
Valuation
P/E
55.9
P/S
15.0
Dividends
Yield
-
Payout
-

Toto je pouze malý vzorek společností, které jsou spojeny s umělou inteligencí. AI hraje stále důležitější roli v různých odvětvích a investoři sledují tyto společnosti kvůli jejich inovacím a růstovému potenciálu v této oblasti. Je však důležité poznamenat, že trhy jsou proměnlivé a vývoj v oblasti technologie AI může mít vliv na hodnotu akcií těchto společností. Investování do nich vyžaduje pečlivou analýzu a poradenství.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!

Dovolím si zveřejnit svůj názor. Budoucí "reaktante" berte tento komentář jako úvahu, tedy trochu s nadhledem. 😄

Domnívám se, že AI a její integrace do společnosti, ať už finanční, nebo třeba jen pro získání receptu na sekanou, je nevyhnutelná. Uvidíme, kam nás to zítřek zavede.

V článku se bere to, že na jedné straně je jakési osazenstvo, které díky lidskému faktoru určuje logiku financí, proti němu je postavena stále vyvíjející se AI, která jedná pomocí účinků algoritmů. Co kdyby i oni přešli na využití AI a díky ní by se pak rozhodovalo? Asi už je jasné, kam tím mířím. Bylo by špatné, kdyby AI, naučená vést společnost k vyšším výnosům a finančně šetrná, byla nějakým faktorem v rozhodování představenstva? 🤔😄