S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

2 powody, dla których inwestorzy Apple mogą pokochać Apple Pay Later

Firma Apple $AAPL-0.6% zaprezentowała niedawno na konferencji WWDC swoją nową funkcję Kup teraz, zapłać później, Apple Pay Later. Ta funkcja może zwiększyć popularność i wykorzystanie Apple Pay, zmuszając firmę do zagłębienia się w usługi finansowe w celu zdywersyfikowania swojej oferty i ugruntowania silnej pozycji w branży.

Powody, dla których inwestorzy mogą pokochać Apple Pay Later.

Z usługiApple $AAPLPay-0.6%korzysta ponad 500 milionów osób na całym świecie, a na konferencji Worldwide Developers Conference, która odbyła się na początku tego tygodnia, firma ujawniła nowy dodatek do ekosystemu: Apple Pay Later. Od połowy 2021 roku firma wprowadziła koncepcję pożyczek ratalnych, znanych pod nazwą "kup teraz, zapłać później" (BNPL).

Biorąc pod uwagę, że Apple dzięki swojemu iPhone'owi jest w kieszeniach ponad 1,2 miliarda ludzi, firma ma realną szansę zakłócić postępy obecnych liderów BNPL, takich jak Affirm $AFRM+1.3% i Block $SQ-0.3%, czy nawet PayPal $PYPL+0.3%.

W związku z rosnącą popularnością metody "kup teraz, zapłać później", Apple Pay Later może stać się istotnym impulsem dla usług handlowych firmy Apple. Oto dwa powody, dla których inwestorzy mogą być podekscytowani usługą Apple Pay Later.

1. rosnąca popularność i wykorzystanie Apple Pay

Posiadacze urządzeń Apple wciąż nie korzystają z Apple Pay tak często, jak by mogli. Jak wynika z badania przeprowadzonego jesienią ubiegłego roku przez PYMNTS, duży odsetek posiadaczy iPhone'ów ma zainstalowaną usługę Apple Pay, ale tylko 6% z nich korzysta z niej podczas zakupów w sklepach. Dzieje się tak pomimo tego, że większość sprzedawców może już akceptować Apple Pay. Dodanie do Apple Pay funkcji "kup teraz, zapłać później" daje konsumentom powód do korzystania z Apple Pay, zwłaszcza w sklepach. Inne rozwiązania BNPL mają wprawdzie opcje dostępne w sklepach, ale opierają się na użyciu karty fizycznej lub kodów QR.

Apple będzie generować przychody z Apple Pay Later dzięki opłatom interchange, które placówki handlowe płacą za przyjmowanie płatności kartami. Nie nalicza odsetek od kredytów krótkoterminowych ani nie pobiera dodatkowych opłat. W tym sensie jej model biznesowy jest podobny do modelu PayPal.

PayPal odniósł sukces ze swoim produktem Pay in 4. "Kup teraz, zapłać później przynosi nam niesamowite zyski, nie tylko w zakresie faktycznego korzystania z produktu, ale także obserwujemy efekt halo, czyli około dwukrotny wzrost przychodów z faktycznego korzystania z produktu, gdy ludzie z niego korzystają" - powiedział wiceprezes PayPal ds. finansów.

2. Tworzenie usług finansowych Apple

Apple Pay Later to tylko jedna z kilku nowych usług w ramach Apple Pay. Firma wprowadziła także funkcję pay-by-attachment, która umożliwia handlowcom przyjmowanie płatności za pomocą iPhone'ów bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu. Wprowadzono również funkcję śledzenia zamówień dokonywanych online za pomocą Apple Pay, która automatycznie dostarcza paragony i informacje o śledzeniu zamówienia sprzedawcom, którzy zintegrowali tę usługę. Wszystkie te funkcje mają na celu zwiększenie popularności Apple Pay poprzez udostępnienie usług, które sprawiają, że korzystanie z Apple Pay jest wygodniejsze niż w przypadku innych metod płatności. Wskazują jednak także na wysiłki Apple zmierzające do stworzenia większej liczby usług finansowych.

Według raportu Bloomberga, w tym roku Apple pracuje nad uzyskaniem dostępu do bardziej zakulisowych usług finansowych. Apple chce samodzielnie realizować wszystkie zadania - od przetwarzania płatności, przez sprawdzanie zdolności kredytowej, po podejmowanie decyzji kredytowych - zamiast polegać na zewnętrznych firmach z branży fintech i bankach partnerskich.

Stworzenie własnych usług finansowych pozwoli na globalne rozwijanie takich usług, jak Apple Pay Later, Apple Cash i karty kredytowe, bez konieczności polegania na lokalnych partnerach. Jeśli zatem Apple Pay Later odniesie sukces w Stanach Zjednoczonych, może to doprowadzić do dalszego rozwoju wewnętrznych usług finansowych, tworząc potencjał do globalnej ekspansji.

Ponieważ sprzedaż urządzeń Apple może w najbliższej przyszłości ulec osłabieniu, wzrosło znaczenie działalności usługowej dla Apple i jej inwestorów. Wprowadzenie usługi Apple Pay Later może być tylko niewielkim elementem planów Apple dotyczących znacznie większej działalności w zakresie usług finansowych, co wzmocni segment usług świadczonych przez giganta technologicznego.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet