S&P 500 ^GSPC 5,313.53 +0.10%
Tesla TSLA $183.43 +4.85%
Microsoft MSFT $430.28 +1.16%
Meta META $463.68 -1.10%
Amazon AMZN $182.05 -0.81%
Apple AAPL $192.47 +0.75%
Alphabet GOOG $178.81 +0.20%
Nvidia NVDA $949.27 +0.16%

Fanoušci Tesly, držte si klobouky!

Dominik Guzdek
10. 10. 2022
4 min read

Akciový týden byl jako na horské dráze. Americké burzy zahájily nové čtvrtletí velmi pozitivně. Pondělní a úterní oživení se neslo v duchu Bear Rally Market, kdy S&P500 připsal solidních 5,7 %. Koncem týdne ale nastaly opět silné poklesy.

Nicméně výsledkem hlavních amerických indexů bylo zaznamenání týdenních zisků v rozmezí 1-2 %. Za posledních osm týdnů se jedná o teprve druhý růstový. Akciové tituly v pátek klesly, když byla zveřejněna americká data o nezaměstnanosti. Ta dopadla lépe, než se očekávalo. Míra nezaměstnanosti v USA se v září snížila o 0,2 % oproti srpnu na hodnotu 3,5 %.

Analytici a trh tyto výsledky považují za signál, že americký Fed bude pokračovat ve své jestřábí politice a nadále tak navyšovat úrokové sazby. Cílem je krotit současnou inflaci. Nyní jsou úrokové sazby v USA v pásmu 3,00-3,25 %.

Týdenním akciovým propadákem byla společnost Tesla, která během týdne odepsala přes 12 %. Hlavní příčinou bylo znovuoživení obchodu Elona Muska a společnosti Twitter. Musk jednal s Twitterem o koupi firmy již v dubnu, poté ale chtěl od smlouvy odstoupit, kvůli velkému počtu falešných účtů na sociální síti. Nakonec tento týden Musk prohlásil, že Twitter koupí za cenu 54 dolarů za akcii. Spekuluje se, že chtěl předejít soudním sporům, které měly začít právě v následujícím říjnovém týdnu. Investory Tesly stresuje to, že Musk nejspíš odprodá značnou část akcií Tesly právě za účelem hromadění financí pro nákup Twitteru.

Propad akcií Tesly od začátku letošního roku je více než 44 %.

V posledních dnech se také neustále mluví o možném krachu švýcarské banky Credit Suisse. Za poslední roky má tato banka za sebou mnoho skandálů a v rizikových investicích přišla o 15 miliard dolarů. Za poslední měsíc se akcie banky propadly o téměř 17 % a od začátku letošního roku již o 51 %. Dle odhadů analytiků je 23 % šance na zkolabování této banky. Credit Suisse ale svá vyjádření směrem k veřejnosti projevuje v pozitivním světle a investory uklidňuje, že jejich krach nastat nemůže.

Cena ropy obrátila své klesající tempo poté, co se konsorcium producentů ropy (OPEC) a jeho spojenci v čele s Ruskem ve středu dohodli na snížení produkce o 2 miliony barelů ropy za den. V pátek se americká ropa obchodovala za 93 dolarů za barel. Veřejnost mohla zaznamenat zejména zdražení benzínu.

Následující týden bude v centru pozornosti zejména čtvrteční zveřejnění zprávy o vývoji indexu spotřebitelských cen (CPI) ve Spojených státech. Investoři se také mohou těšit na hospodářské výsledky velkých světových bank. V pátek zveřejní Čína výsledky obchodních bilancí a inflační statistiku.

Graf: Vývoj tržních očekávání terminální sazby Fedu za poslední tři měsíce. Lze vidět, že se sazba může vyšplhat až na 4,6 %.

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.