S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Jak jeden tweet dokáže způsobit miliardové ztráty

Dominik Guzdek
21. 11. 2022
4 min read

Světové společnosti Lockheed Martin Corporation a Eli Lilly odepsaly miliardy dolarů ze své tržní kapitalizace a jejich akcie klesly o několik procent po zveřejnění tweetů z falešných účtů.

Když Elon Musk oznámil, že předplatné na Twitteru umožní každému uživateli přidat si na svůj profil „modrý odznáček ověření“, bylo otázkou času, kdy se začnou objevovat kvanta falešných účtů.

Ihned na tuto novinku doplatil světový gigant ve výrobě zbraní a letectví Lockheed Martin Corporation, který na své hodnotě ztratil přes 7 miliard dolarů. Ve falešném tweetu stálo, že společnost přestane dodávat zbraně do Spojených států, Izraele a Saudské Arábie kvůli záznamům o porušování lidských práv v těchto zemích.

Podobně na to doplatila i farmaceutická firma Eli Lilly, když falešný účet společnosti na Twitteru oznámil, že společnost bude rozdávat inzulin zdarma. Také se objevili fake účty společností Roblox či Nestle nebo účet bývalého prezidenta USA George Bush. Nový majitel Twitteru reagoval přerušením možnosti koupě modrého ověření pro každého uživatele. Pro investory, kteří nedodržují dostatečnou diverzifikaci svých akciových portfolií, to může znamenat razantní vykřičník.

Tweet falešného účtu Lockheed Martin, který ovlivnil ztrátu tržní kapitalizace společnosti o 7 miliard dolarů.

Na krypto trhu pokračovaly propady téměř všech kryptoměn v řádech jednotek procent, a to stále kvůli krachu burzy FTX. Další světové kryptoburzy, včetně Binance, chtějí zavést kryptografický dokument proof of reserves, který bude jasně dokazovat, že burzy drží aktiva svých klientů a neprovádí s nimi nekalé machinace. Velký rozruch nedůvěry momentálně nejvíce zažívá burza Crypto.com. V takovém případě se na akciovém trhu nabízejí investiční příležitosti díky velkým poklesům těchto firem, například akcie Coinbase, které za poslední týden zlevnily okolo 20 %.

Známé indexy S&P 500 nebo Nasdaq 100 zaznamenaly v týdnu mírné poklesy, kdy se nejednalo o nic drastického. Kvůli čerstvým údajům o inflaci a maloobchodních tržbách zůstávaly u mnoha investorů v popředí obavy z dalšího zvyšování úrokových sazeb v USA.

Cena americké ropy v pátek poprvé za téměř tři měsíce klesla pod 80 dolarů za barel. Pokles z posledního týdne přišel kvůli obavám z oslabené poptávky po ropě z Číny, kterou zapříčinil nedávný opětovný nárůst infekcí Covid-19.

Recesní hodinky začínají tikat stále více hlasitěji. Posuny v ekonomickém cyklu USA ukazují rostoucí pravděpodobnost recese. Přední ekonomický index Conference Board pro Spojené státy klesal osmý měsíc v řadě, přičemž jen 3 z jeho základních 10 ekonomických složek zaznamenaly v říjnu pozitivní výsledky.

Obchodní týden bude v USA o jeden den kratší než obvykle, neboť ve čtvrtek se v zemi slaví Den díkůvzdání. Rovněž i pátek ponese změny a bude se obchodovat kratší dobu, a to jen do 13:00 amerického času. Výsledková sezóna je u konce a investoři by se měli zajímat o makrodata a očekávaný zápis z měnově-politického zasedání americké centrální banky, která by mohla poukázat na to, jakým směrem se uchýlí úrokové sazby.

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.