S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Prawda o akcjach AMD: czy inwestorzy mogą oczekiwać bajecznych wycen?

AMD $AMD+5.3% jest ostatnio otoczony wieloma niedźwiedzimi scenariuszami. Wielu inwestorów twierdzi, że akcje firmy są przewartościowane i dlatego nie można w nie inwestować, że producent układów scalonych podlega presji konkurencji, a jego dynamika wzrostu w najbliższej przyszłości spadnie. Chciałbym to wyjaśnić, dlatego w tym artykule przyjrzymy się szczegółowo trzem powyższym punktom i postaramy się odpowiedzieć, dlaczego firma AMD pozostaje dobrą inwestycją we wzrost w 2022 roku.

Firma AMD została założona 1 maja 1969 r.

Konkurencyjność produktu

Zacznę od tego, że zespoły marketingowe Intela ( $INTC+1.8% ) pracują ostatnio bez wytchnienia. Intel twierdzi, że do 2025 r. odzyska pozycję lidera w dziedzinie procesorów. Biorąc pod uwagę szum wokół Intela, akcjonariusze AMD $AMD+5.3% mają zrozumiałe powody do niepokoju i ponownie zastanawiają się nad tezą inwestycyjną w swojej firmie. Wbrew temu, co może się wydawać, sytuacja AMD nie jest jednak rozpaczliwa, a wręcz przeciwnie.

Intel stara się wypuszczać nową generację produktów konsumenckich średnio co 2,5 kwartału. Może się to wydawać niesamowite, ale z kilku powodów nie jest to realne. Po pierwsze, produkcja układów scalonych staje się coraz trudniejsza, w związku z czym Intel coraz częściej doświadcza opóźnień w produkcji. Ponadto oczekuje się, że w najbliższych latach koszty znacznie wzrosną, a marże operacyjne będą niższe.

Z tych powodów nie sądzę, aby Intel był w stanie realnie zrealizować swój plan, a inwestorzy w AMD powinni spać spokojnie przynajmniej przez kilka najbliższych lat.

https://youtu.be/z_6xxatrOHI

Silna dynamika wzrostu

Niedźwiedzie twierdziły ostatnio, że AMD straciło udział w rynku komputerów stacjonarnych i przenośnych w 4. kwartale 2021 r., co jest zwiastunem nadchodzącego spowolnienia w 2012 r. Ale niekoniecznie tak się stanie.

AMD ma kilka katalizatorów, które mogą przyspieszyć wzrost przychodów, a być może nawet pomóc w zwiększeniu udziału w rynku w stosunku do Intela w nadchodzących kwartałach.

Są dwie rzeczy, które działają na korzyść firmy AMD. Po pierwsze, układy, które zostaną wprowadzone na rynek w tym roku, będą miały zauważalną przewagę wydajnościową nad układami Intela, co powinno zaowocować zwiększeniem udziału w rynku. Po drugie, stopniowo poprawia się podaż półprzewodników.

WallStreet spodziewa się, że w najbliższych kwartałach wzrost przychodów AMD wyniesie ponad 60% rok do roku.

Atrakcyjna wycena

Wycena AMD jest kolejnym punktem intensywnej debaty na forach inwestycyjnych. Akcje firmy są notowane na poziomie ośmiokrotności zysków i wielu inwestorów uważa je za przewartościowane. Nie jest to jednak do końca prawda.

Akcje AMD są notowane na poziomie 8-krotności zysków(wskaźnik P/S) i 40-krotności wskaźnika P/E(wskaźnik P/E). Na pierwszy rzut oka może się to wydawać dużo, ale musimy zdać sobie sprawę, że inwestorzy płacą premię za ponadprzeciętne tempo wzrostu firmy AMD.

Wnioski dla inwestorów

Wniosek z tego taki, że tempo wzrostu przychodów firmy AMD prawdopodobnie pozostanie na wysokim poziomie w najbliższej przyszłości. Akcje są nieco przewartościowane w sektorze, co wynika z ponadprzeciętnego tempa wzrostu firmy. Inwestorzy o długoterminowym horyzoncie czasowym mogą powoli zacząć rozważać otwieranie długich pozycji.

Osobiście chciałbym rozpocząć swoją pozycję nieco niżej niż dzisiejsze notowania akcji, na poziomie ok. 74 USD. Jest to nie tylko atrakcyjna wycena, ale również na tym poziomie znajduje się długoterminowe wsparcie dla akcji AMD.

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna. Autorem oryginalnego artykułu, z którego czerpałem, jest Business Quant. Alternatywnie, decyzja o inwestycji leży wyłącznie w rękach użytkownika.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet