Analýza společnosti CVS. Je opravdu podhodnocená, jak mnozí analytici tvrdí?

Dnes se podíváme na akcie společnosti CVS, které jsou poslední dobou v centru pozornosti analytiků, kteří vyzdvihují dlouhodobý potenciál a atraktivitu dnešní ceny. Čím je společnost zajímavá? Je aktuální cena atraktivní?

CVS

Čím se společnost zabývá?

Společnost Consumer Value Stores (CVS) byla založena v roce 1963. CVS Health Corp $CVS-3.5% je zdravotnická společnost, která působí v několika souvisejících odvětvích, a to včetně maloobchodních lékáren, správy lékárenských a zdravotnických služeb a zdravotního pojištění.

CVS v současnosti provozuje více než 9 900 maloobchodních lékáren ve Spojených státech a nabízí řadu produktů a služeb, včetně léků na předpis, volně prodejných léků, kosmetických výrobků a základních předmětů pro domácnost.

  • Počet zaměstnanců je pak uváděn okolo 300 000. 
  • Tržní kapitalizace společnosti činí 112 miliardy dolarů

Kromě maloobchodních lékárenských operací provozuje CVS Health také velkou oblast správy lékárenských výhod (PBM), která slouží zaměstnavatelům, pojišťovnám a vládním zdravotním programům. Společnost se také rozšířila do sektoru zdravotnických služeb a nabízí lékařské kliniky a lékařské služby v některých svých maloobchodních lokalitách.

Součástí portfolia CVS jsou také maloobchodní kliniky: CVS provozuje MinuteClinic, maloobchodní lékařskou kliniku, která poskytuje základní zdravotní služby, jako je očkování a rutinní prohlídky.

Abych tu nerozebíral vše do detailů, CVS je zkrátka velice dobře diverzifikovaná společnost, která má opravdu obsáhlé portfolio z hlediska příjmů, čemuž v posledních letech pomáhali zejména akvizice (k tomu se dostaneme níže).

Mezi největší zákazníky společnosti se řadí: zaměstnavatelé, pojišťovny, odbory, vláda a vládní zaměstnanci.

Teď se pojďme podívat na to, co bude pro investory podstatné 👇 

Když to vezmu postupně, CVS Health Corp je součástí indexu S&P 500, což nese samozřejmě mnoho výhod. Společnosti jenž jsou zařazeny do indexu jsou obvykle pro investory atraktivnější, jelikož jsou považovány za jedny z největších a nejúspěšnějších společností na americkém akciovém trhu, mají lepší likviditu a větší obchodní aktivitu oproti konkurenci, která v indexu není.

Zdroj: Bulios
Pohled na jednotlivá čísla

Akvizice 

1.Pokud vás zaráží rok 2018, tak vám hned situaci vysvětlím. CVS v roce 2018 provedla masivní investici (akvizici), a to ve výši 69 miliard dolarů, do zdravotnické pojišťovny Aetna.

Pokles čistého zisku, který můžete tedy vidět v roce 2018 byl způsoben především jednorázovými náklady spojenými s akvizicí, a to včetně transakčních nákladů, nákladů na integraci a amortizace nehmotných aktiv. Tyto jednorázové náklady ovlivnily hospodářský výsledek společnosti a způsobily pokles čistého zisku.

Je důležité poznamenat, že akvizice byla pro CVS významným strategickým krokem, který společnost umístil jako lídra v rychle se vyvíjejícím zdravotnickém průmyslu. Akvizice přidala významnou novou obchodní linii do operací CVS a rozšířila její schopnosti v oblastech, jako je zdravotní pojištění, správa lékárenských benefitů a klinické služby.

2. Nedávno společnost CVS navíc oznámila akvizici společnosti Signify Health ve výši 8 miliard dolarů, která by měla být dokončena v první polovině roku 2023. 

3. V současnosti se mluví o dalším možném přírůstku společnosti, kterým by mohla být Oak Street Health Inc za zhruba 10,5 miliardy dolarů (včetně dluhu společnosti). Tyto akvizice by mohly mít lukrativní dlouhodobé výhody z hlediska výnosů. Přesto Wall Street poznamenala, že případná akvizice CVS Oak Street Health dává strategický smysl, ale mohla by oslabit hospodářský výsledek CVS, zejména s již plánovanou akvizicí společnosti Signify Health, která dále vyvolala nedávný pokles akcií CVS.

Finanční výsledky společnosti v průběhu let 

Tržby společnosti rostou stabilně od roku 2006 až po současnost, když to vezmeme přímo na čísla, tak během tohoto období vzrostly tržby z 43,9 miliard dolarů na 314 miliard dolarů v roce 2022 (v průměru rostou tržby o 11% ročně).

Jak vidíte, tak Operating Income neboli provozní zisk v posledních 5 letech narůstá, podobně jako net income neboli čistý zisk. U čistého zisku opět vidíme jen menší zádrhel v roce 2018, ale to je opodstatněno zmíněnou akvizicí. V průměru pak v poslední 5 letech rostl provozní zisk o 6,8% ročně.

Celková aktiva společnosti se pohybují v současnosti na 230 miliardách dolarů, zatímco závazky jsou 160 miliard dolarů při dlouhodobém dluhu okolo 50 miliard dolarů. Dluh narostl zejména kvůli akvizici z roku 2018, ale je postupně snižován ( v roce 2018 byl dlouhodobý dluh na více než 70mld USD).

Za rok 2022 se dostala hotovostní pozice na necelých 20 miliard dolarů, což je meziroční nárůst o 55% z 12,6mld USD z roku 2021. 

Líbí se mi taktéž poměrně stabilní růst cash flow z provozní činnosti, který se vyšplhal v roce 2022 na 18,1mld dolarů, zatímco kapitálové výdaje (CAPEX) jsou drženy dost při zemi (2,6 mld dolarů).

ROIC - což je měřítko ziskovosti a potenciálu vytvářet hodnotu společností ve vztahu k množství kapitálu investovaného akcionáři, byla před rokem 2018 poměrně stabilní a byl zde vidět jednociferný růst, poté nastal rok 2018 a s akvizicí přišel propad. V posledních 4 letech ale vidíme, že návratnost investovaného kapitálu pomalu opět roste. 

ROE neboli rentabilita vlastního kapitálu se v posledních 3 letech příliš nezměnila, drží se stabilně na úrovni 10,3-10,5%.

ROC neboli návratnost kapitálu taktéž v posledních 3 letech mírně stagnuje na 5,4-5,5%.

Srovnání růstu CVS x sektorovému průměru 

Počet vydaných akcií - V průběhu let, respektive z roku 2018 na 2019 prudce vzrostl počet vydaných akcií, bylo to ovšem opět spojeno se získáváním peněz pro velice nákladnou akvizici. Když se podíváme na poslední 3 roky, tak je počet akcií v oběhu prakticky neměnný a počet nových akcií v oběhu neroste.

Dividenda

Dividenda 2,6%

Podle dat je nám jasné, že udržitelnost dividendy je takřka jasná, peněžní prostředky na to rozhodně mají, a navíc zde můžeme počítat i s navyšováním v průběhu let.

Dividenda je vyplácena přes 14 let a mimo mírnou stagnaci během let 2018-2021 (nebyla navyšována, pouze se držela na stejné úrovni) vidíme pravidelné výplaty a navyšování. V letech 2018-21 bylo jasné, že společnost půjde agresivněji po snižování dluhu, takže růst dividendy bude na vedlejší koleji.

Ocenění

P/E 36,23

P/B 1,59

P/S 0,397

P/C 5,6

P/FCF 6,76

Rizika 

Jedním z hlavních rizik poslední doby byl soudní spor, který byl směřován na CVS a Walgreens kvůli prodeji opiátů. Tento spor byl však ukončen na konci roku 2022, ani jedna ze společností vinu v kauze nepřiznala, ale prokazatelně vinné jsou. Postih je 10mld dolarů dohromady, takže si každá společnost odnáší pokutu 5mld dolarů.

Více zde 👇 

Co očekávat od dalšího čtvrtletí? 

Zítra nám má společnost představit výsledky za 4. čtvrtletí roku 2022.

Analytici tvrdí: Očekáváme, že akcie CVS se po oznámení výsledků budou obchodovat do strany, přičemž tržby za 4. čtvrtletí pravděpodobně klesnou nepatrně pod úroveň a zisky budou v souladu s konsenzuálními odhady. I když očekáváme, že společnost vykáže stabilní růst svých zdravotnických a lékárenských služeb, vyšší náklady a nižší příspěvky od vlády za vakcíny Covid-19 pravděpodobně zatíží její celkovou výkonnost.

 

Co aktuální cena?   

Obecně je tento typ společnosti odolný v náročném tržním prostředí, nicméně na ročním grafu vidíme, že cena akcie byla zasažena poklesem o víc jak 20%, což je dle mnohých analytiků zajímavé z pohledu na vstupní cenu, jelikož většina z nich uvádí cenové cíle na 110-115$ za akcii.

Osobně bych cenu 85$ za akcii ale nebyl ochotný přijmout a požadoval bych minimálně pokles pod 80$ (nejlépe k 75$). Do budoucna by to dle mého názoru mohl být dobrý vstupní bod, musíme však brát v potaz, že společnost jde agresivně po akvizicích, v čemž nehodlá v nejbližší době přestat, stále musí snižovat poměrně vysoký dluh, vyrovnat se finančně s kauzou a odškodným a vyhlídky v krátkodobém horizontu ještě nejsou optimální. 

Víc nám však řekne zítřejší čtvrtletní zpráva a potažmo další výhled směrem k roku 2023.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!

Vsetko pekne, len dve veci mi vadia, pri valuacii vysoke PE oproti ostatnym  hracom na trhu. Druha vec je jej dlh. V kratkodobych zavazkoch ma vyssie cislo ako v kratkodobych assets. Ak sa nieco stane, bude mat problemy zo splatenim krátkodobých zavazkov. To sa tyka aj dlhodobych záväzkov. Proste zadlzena spolocnost s dobrym top line, a s uspokojivým bottom line. Len si je potrebne dávať pozor na dlh a sledovať to. Fair price by som videl okolo 120-130 USD

Zadluženost je poměrně vysoká, to je způsobeno akvizicemi, které zlepšují její postavení vůči konkurenci. Kdyby v r. 2018 nekoupili Aetnu, tak jejich podnikání není až tolik zajímavé pro investory. Chápu kam tím směřuješ, dluh ale postupně snižují.

Já si počkám na dnešní výsledky. Firma je to určitě zajímavé a do budoucna dokáže být stabilní složkou portfolia, což je za mě super.

Podľa mňa je CVS vynikajúca spoločnosť (lekárne, zdr. poisťovňa a health care plans v jednom balíku). Po akvizícii Aetna (2018) začala úspešne znižovať svoj dlh aj keď v akvizíciach zjavne pokračuje. Za cenu pod 90$ mi príde určite zaujímavá, keďže to nie je cyklický sektor a do budúcna je očakávaný nárast ziskovosti aj dividendy. Za mňa vidím férovú cenu niekde okolo 100$.

Každý to bere jinak, společnost jako taková se mi líbí, jen je potřeba vnímat vysoký dluh na úkor řady akvizic. Dlouhodobě to může být zajímavá volba, jen rád kupuju s větší slevou, takže bych vážně přemýšlel pod 80$.

Osobně nevím jak u této společnosti. Podle mě je cena ještě stále vysoko. Já jsem osobně letos nakupoval korkurenci $WBA, která mi přijde daleko lépe oceněna.

Cena se mi také nelíbí, ale viděl jsem, že někteří analytici už hovoří o super ceně a cílovka hezky 115$ 😄

To mi přijde jako poměrně dost přehnané. 😂