S&P 500 ^GSPC
5,086.32
+0.33%
Nvidia NVDA
$793.02
+2.11%
Amazon AMZN
$175.04
+1.09%
Tesla TSLA
$200.18
-0.92%
Meta META
$488.04
+0.83%
Alphabet GOOG
$138.40
+0.71%
Apple AAPL
$180.28
-0.63%
Microsoft MSFT
$409.34
+0.40%

Te dwie wyrzeźbione spółki cieszą się zaufaniem swoich zarządów. Świadczą o tym spore zakupy, których dokonali.

Rob Lewa
8. 5. 2023
6 min read

Jednym ze wskaźników jakości spółki mogą być zakupy lub sprzedaż przez insiderów. Przyjrzyjmy się więc dzisiaj, które 2 firmy ufają swojemu kierownictwu na tyle, by kupić ich akcje.

Informacje te mogą zapewnić wgląd w przyszły rozwój firmy i mogą być kolejną wskazówką dla inwestorów przy podejmowaniu decyzji o zainwestowaniu lub nie w daną akcję. Oto dwie akcje, w których wartość zakupów dokonanych przez insiderów przekroczyła 1 milion dolarów. Akcje te są oceniane jako Kupuj i oferują znaczny potencjał wzrostowy według analityków.

Enphase Energy $ENPH+7.0%

ENPH
$127.46 $8.36 +7.02%
1 Day
+0.07%
5 Days
-8.22%
1 Month
+10.91%
6 Months
-5.31%
YTD
-5.94%
1 Year
-39.7%
5 Years
+1,431.51%
Max.
+1,581.74%

Enphase Energy została założona w 2006 roku przez Raghu Belur i Martina Fornage. Od momentu założenia firma skupiła się na innowacjach w dziedzinie energii słonecznej, co doprowadziło do opatentowania pierwszego mikroinwertera, który przekształca prąd stały z paneli słonecznych w prąd zmienny, z którego mogą korzystać gospodarstwa domowe.

Obecnie Enphase Energy jest dominującym graczem na rynku energii słonecznej dla gospodarstw domowych z udziałem na poziomie 86%. Firma koncentruje się na dostarczaniu kompleksowych rozwiązań energetycznych, które obejmują mikroinwertery solarne, sprzęt komunikacyjny, przechowywanie baterii słonecznych oraz zaawansowane oprogramowanie do monitorowania i kontrolowania zużycia energii. Mając na celu zrównoważony rozwój i zmniejszenie emisji CO2, Enphase Energy staje się głównym graczem w branży energii odnawialnej. Firma działa w ponad 130 krajach. Oprócz silnego udziału w rynku w USA, firma szybko rozwija się w Europie, Azji i Australii.

  • Do zalet Enphase Energy należy zaliczyć silną pozycję rynkową, innowacyjne produkty i usługi oraz potencjał wzrostu w sektorze energii odnawialnej.
  • Z drugiej strony, spółka zmaga się z silną konkurencją i może być wrażliwa na zmiany w otoczeniu regulacyjnym.

Pomimo 38% spadku akcji ENPH w tym roku, członek zarządu Thurman Rodgers dokonał zakupów o wartości około 10 milionów dolarów, co wskazuje na zaufanie do spółki.

Analityk Deutsche Bank Corinne Blanchard ocenia akcje ENPH jako Kupuj z ceną docelową 240 dolarów. Sugeruje to znaczny potencjał wzrostowy.

Pozostajemy kupującymi akcje, zwłaszcza po silnym spadku [w zeszłym tygodniu], który naszym zdaniem był przesadzony. Pozostajemy pozytywnie nastawieni do akcji dzięki silnemu wzrostowi w Europie, który zrównoważy ewentualne osłabienie amerykańskiego rynku nieruchomości, ale co ważniejsze, doceniamy amerykański ślad produkcyjny.

Wraz z nią, 24 innych analityków przyglądało się spółce i uzgodniło średnią cenę docelową na poziomie 263 dolarów. Jest więc sporo optymizmu wokół tej akcji.

Cleveland-Cliffs $CLF+0.9%

CLF
$20.48 $0.18 +0.89%
1 Day
+0.01%
5 Days
-0.3%
1 Month
+10.97%
6 Months
+32.04%
YTD
+1.32%
1 Year
-0.5%
5 Years
+73.42%
Max.
+893.74%

Cleveland-Cliffs została założona w 1847 roku i ma długą historię zaangażowania w amerykański przemysł stalowy. Firma rozpoczęła działalność jako firma górnicza, która stopniowo rozszerzyła się na produkcję żelaza i stali.

Obecnie Cleveland-Cliffs jest jednym z największych producentów stali walcowanej płaskiej w amerykańskim przemyśle stalowym. Firma skupia się na produkcji wysokiej jakości stali, która jest szeroko stosowana w sektorze motoryzacyjnym, budowlanym i energetycznym. Cleveland-Cliffs jest również wciąż aktywny w branży górniczej, gdzie zajmuje się wydobyciem rudy żelaza i produkcją peletów.

Firma ma swój główny zakład w Ameryce Północnej i prowadzi kilka innych zakładów w USA i Kanadzie. Firma jest również obecna na całym świecie, dostarczając swoje produkty do klientów na całym świecie.

  • Kluczowe atuty Cleveland-Cliffs to silna pozycja rynkowa, szerokie portfolio produktów i usług oraz zdolność do korzystania ze zwiększonego globalnego popytu na stal. Firma korzysta również z integracji pionowego łańcucha, który obejmuje wydobycie rudy żelaza, przetwarzanie i produkcję stali. Integracja ta umożliwia Cleveland-Cliffs skuteczne reagowanie na zmiany popytu i cen surowców.
  • Z drugiej strony firma stoi przed wyzwaniami, takimi jak silna konkurencja rynkowa, wrażliwość na globalne zmiany gospodarcze i wahania cen surowców. Ponadto Cleveland-Cliffs może być dotknięty zmianami w polityce biznesowej i środowiskowej, które mogą wpłynąć na ogólną działalność firmy.

Chociaż akcje CLF zanotowały 32% spadek od marcowego maksimum, kilku członków zarządu dokonało sześciocyfrowych zakupów, co można uznać za silny sygnał zaufania do firmy. Najbardziej godny uwagi zakup pochodzi jednak od przewodniczącego Lourenco Goncalvesa, który kupił 100 000 akcji za nieco ponad 1,496 mln dolarów.

Analityk David Coleman z Argus ocenia akcje CLF jako kupuj z ceną docelową 20 dolarów, sugerując solidny potencjał wzrostowy.

CLF ma historię osiągania lepszych wyników niż rynek i branża i jest kierowany przez doświadczony zespół zarządzający. Jednakże, Cleveland-Cliffs, wraz z innymi spółkami, odnotował znaczny spadek cen akcji z powodu spadających cen metali i słabszych warunków gospodarczych na świecie. Oczekujemy jednak, że popyt na stal wzrośnie wraz z ożywieniem w sektorze motoryzacyjnym... Uważamy, że akcje CLF są atrakcyjnie wyceniane przy obecnych cenach w pobliżu 15 USD.

Wraz z nim na spółkę patrzyło ostatnio 7 innych analityków, zgadzając się na średnią cenę docelową na poziomie 22$. Tak więc i tutaj zarząd wraz z analitykami są optymistami, ale nie tak bardzo jak w poprzednim przypadku.

Wniosek

Zarówno Enphase Energy jak i Cleveland-Cliffs prezentują ciekawe możliwości inwestycyjne przy wsparciu insiderów, którzy dokonali zakupów wartych miliony dolarów. Ważne jest, aby rozważyć indywidualne zalety i wady tych spółek oraz zważyć ich potencjał wzrostu w kontekście szerszego rynku i otoczenia gospodarczego. Eksperci analityczni oceniają akcje obu spółek jako Kupuj, sugerując, że istnieje miejsce na znaczny wzrost. Jednakże, jak w przypadku każdej inwestycji, ważne jest przeprowadzenie dokładnych badań i rozważenie własnej tolerancji ryzyka przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w te lub inne akcje.

OSTRZEŻENIE: Nie jestem doradcą finansowym, a niniejszy materiał nie służy jako rekomendacja finansowa lub inwestycyjna. Treść tego materiału ma charakter czysto informacyjny.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.