S&P 500 ^GSPC
5,029.22
-0.44%
Nvidia NVDA
$848.33
-2.95%
Amazon AMZN
$181.36
-1.07%
Alphabet GOOG
$157.27
+0.81%
Apple AAPL
$168.29
-0.64%
Meta META
$496.56
-0.64%
Microsoft MSFT
$412.17
-0.58%
Tesla TSLA
$156.99
-0.08%

Přestávají Češi spořit a investovat?

Odkládání peněz stranou se za poslední rok stalo problematickým pro 17 % Čechů a polovina dotázaných si ve srovnání s loňským rokem vytváří menší (případně žádnou) finanční rezervu. Až čtvrtina domácností uvádí, že má finanční rezervu ve výši více než pěti měsíčních platů. Tři Češi z deseti se museli letos vypořádat s nedoplatkem za energie, většina z nich jej přitom zaplatila z výplaty nebo úspor.

Žádnou finanční rezervu si v letošním roce netvoří 17 % dotázaných a peníze stranou do maximální výše 1 000 Kč si dává dalších 10 %. Nejčastěji si lidé spoří 3 až 5 tisíc Kč měsíčně.

Ve srovnání s loňským rokem si 52 % Čechů odkládá méně. Jen 9 % lidí uvedlo, že si mohou dovolit tvořit vyšší finanční rezervu každý měsíc ve srovnání s rokem 2022.

17 % dotázaných nemá žádnou finanční rezervu, čtvrtina Čechů má ale naspořeno alespoň 5 měsíčních platů. Ve srovnání s loňským rokem se situace zhoršila pro polovinu dotázaných.

S ročním výpadkem příjmů by se vyrovnalo jen 15 % respondentů. Bezmála pětina Čechů žije od výplaty k výplatě a nedokázala by si poradit ani s jednoměsíční pauzou v příjmech.

Lidé se také vyjadřovali k nedoplatkům energií a tomu, jak zasáhly jejich domácí rozpočty. Nedoplatek za energie platilo letos 30 % dotázaných, 58 % si s tímto výdajem pohodlně poradilo a uhradilo z běžné výplaty, 32 % pak muselo sáhnout do úspor. Pouhé jednotky procent musely požádat o půjčku v rodině, zaměstnání nebo od známých, někteří požádali o splátkový kalendář a pouhá 2 % dotázaných si půjčila od banky.

Naučit se každý měsíc spořit je velice důležité, byť by se jednalo o malé částky. V případě, že nejsou lidé schopni odkládat si každý měsíc určitou sumu, měli by se zamyslet nad tím, jak by řešili případný výpadek příjmů. Mohou si najít další práci nebo brigádu? Je vhodné se podívat také na výdaje, téměř vždy je možné někde ušetřit. Někdy se zdá, že malé částky není potřeba řešit, ale pokud se sečtou, může se člověk dostat na zajímavou sumu.

Když už je potřeba vzít si půjčku, lze čerpat informace od svého osobního bankéře nebo finančního poradce. To dělá i většina Čechů. Používají také finanční srovnávače a dají na doporučení známých. V menší míře Češi sledují žebříčky neziskových organizací.

Údaje v textu vycházejí z průzkumu pro společnost Home Credit, který zajišťovala agentura STEM/MARK. Sběr dat probíhal od 26. května do 1. června 2023 formou on-line dotazování mezi 505 respondenty ve věku 18 až 64 let.

Vote to see the results! 85 answers already!

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Super článek, toto by si měli přečíst všichni Češi. Až mě to mrzí a vadí mi, že jako ČR jsme na tom takto a spoustu lidem ta finanční gramotnost chybí. Poslední dobou do toho zasahuje hodně vláda a lidé to nemají jednoduché. Nedokážu to posoudit z pohledu normálního člověka, jelikož jsem ještě mladý a nejsem plnoletý, tak se mě spoustu věcí netýká a spoustu věcí ještě řešit nemusím. Ovšem i teď se snažím odkladát si co nejvíce peněz a vždy investuji asi tak 50% nějakého mého příjmu. Dále se snažím investovat sám do sebe ( knížky, předplatné, konference atd..) no a část jsou nějaká pasiva.

Dodatek ke spoření

Samozřejmě také spořím a posílám ”cash” na spořící účet.

Já si myslím, že je úplně jedno, kolik si ted ve finále odkládáš peněz protože už teď jsi vyhrál, díky svému mindsetu, který ti dá do života všechno co potřebuješ (a s tím přijdou i ty peníze). Za mě máš už teď obrovskou konkurenční výhodu. (a to nejen nad vrstevníky) :)

Znám tohle z prostředí zaměstnání v bance.  Drtivá většina investorů v tom segmentu "obyčejný člověk" jsou důchodci s naspořenými penězi. Čím mladší, tím větší finanční tragédie to většinou bývá - a s člověkem okolo 20 - 30 je většinově nemožné cokoli udělat, protože jedou od výplaty k výplatě, případně je ještě živí rodiče.

Pravidelné měsíční investice se pohybují okolo tisícovky max, více to většinou nejde. Zároveň je mezi lidmi obří nedůvěra a nechuť do banky chodit - a tuzemské banky tomu příliš nepomáhají, když jsou schopné nutit moderní vychytávky všem bez rozdílu - například bankovnictví do mobilu i konzervativním padesátníkům. Navíc k tomu mnohdy chybí základní možnost vybrat si (opravdu je bezpečnější šestimístný pouze číselný PIN v aplikaci než kombinace silného hesla a sms kódu?).

Navíc banky k investičnímu poradenství přistupují naprosto šílené. Většina žádné nemá, tudíž často záleží na radě individuální bankéře (kteří jsou maximálně proškolení na obecný základ, který obsáhne jedno desetiminutové video na Youtube) - tudíž je to dost o náhodě, ke komu se člověk dostane. Některé banky pak mají své vlastní poradenství, kde si ale znalý člověk mlátí na čelo, kdo to vybíral, protože jen na základě nízkých částek na investování je nemožné odejít od bankéře s čímkoliv lepším, než s většinově státně dluhopisovým fondem s malým procentem akcií v něm (do 30%) - a to i přes mladý věk a investiční horizont přes 10 let.

Pak už si k tomu stačí připočítat jen odpadní výkonnost většiny nabízených investičních fondů vůči normálním indexům a zahraničním alternativám, vysoké poplatky a jsme tam, kde jsme. Většina lidí pak je schopná mít miliony na spořácích, případně točí dokolečka termiňáky.

A vláda tomu svými retroaktivními rozhodnutími na penzijku či stavebku opravdu nepomáhá.

Wau, díky za komentář z praxe, to si vždycky moc rád přečtu. Já upřímně mám zkušenost s investicemi skrze Raifku ale to jen díky tomu, že můj osobní bankéř byl zároveň můj dlouholetý kamarád. Upřímně to byl můj první investiční pokus před 6ti lety(24), kdy jsem právě posílal 1500kč měsíčně do nějakého "agresivního" fondu ale nikde nebylo možné dohledat kam přesně to jde... pak tam nastal nějaký propad a po asi roce a půl jsem to vyndal s nulou zisku/ztráty... A současná nová osobní bankéřka mi nedávno volala a nemohla pochopit, že investuji sám přes svého brokera a stále se mě snažila nalámat na schůzku :) Takže ten váš inside pohled se naprosto slučuje s mým externím pohledem klienta... také raději s bankou nic neřeším, když nemusím... a to mám účty asi u 4 tuzemských bank, soukromé i firemní... a všude je to stejné.

Některé ty investiční fondy jsou opravdu směšné, slyšel jsem o mnoha případech, kdy to bylo za 10 let na nule, ne-li v mínusu. Zeptám se tě ze zvědavosti, obchoduješ tedy nějak více české banky, pokud jsi z oboru a znáš to?

Ten výběr doporučovaných fondů je právě asi největším kamenem úrazu v ČR. Buď je to šíleně nesmyslně konzervativně zaměřené, a nebo to záleží čistě na “názoru” bankéře s různými ochcávkami kvůli ČNB. Takže loterie, a to nemluvě o samotném zhodnocení - v ČR je alespoň trochu normálních fondů velmi málo. Některé jsou pak vyloženě směšné, například tento:

https://cz.products.erstegroup.com/Retail/cs/Produkty/Fondy/Factsheety/Fund_general/index.phtml?q=&ISIN=CZ0008472248&ID_NOTATION=

kde portfolio manažer vybírá evropská ETFka a účtuje si za to 3% vstupní poplatek (další poplatky jsou již zaneseny v grafech výkonosti).

U mě záleží na situaci v které jsem, když mohu investuji podle více věcí jako za jak dobrou cenu akcie jsou atd. Třeba zrovna teď ale jsem v situaci, kdy řeším nový byt a budu se stěhovat, takže ty výdaje jsou dost velké a tudíž investovat teď mi nepřijde dobré. Jsem ten typ co musí mít minimálně rezervu na nájem a další věci na 6-8měs nejlépe rok.

Chápu tvůj pohled. Rok je za mě tedy velký luxus ale neznám tvou situaci ani jaký potřebuješ roční "balík". Já se snažím držet měsíční DCA pravidelný a pak podle situace případně přikupovat, nicméně se ted také chystám na hypotéku, takže jedu jen DCA a nic moc extra k tomu, odkládám na spořák a čekám na pokles sazeb :) Ale rezervu se snažím držet na 3 měsíce a pak bych případně musel sahat do portfolia... ale upřímně si nedovedu představit, že bych byl bez práce déle než pár týdnů, tak tu rezervu nebuduji tak velikou :)

Jako asi kdyby šel Google na 100 nebo teď nám krásně padá Apple tak kdyby byly opravdu na skvělé ceně, tak si dovedu představit jak říkáš mít i ty 3 měs rezervu. s tím že další výplatu bych třeba nechal být. Ze začátku jsem plánoval DCA ale popravdě si myslím, že bych na tom nebyl lépe nic méně chci si to své portfolio rozjed co už dá se říct je až na pár akcií kde čekám na cenu. Potom asi to DCA zavedu. :) Mám jen pár akcií které bych možná prodal dříve než 5 let jinak investuji na malý dům a předčasný důchod s pasivním příjmem. :D Takže mám co dělat...

Stále bych řekl, že to bude srovnatelné číslo v porovnání třeba s USA, nebo Češi nejsou tak spořiví? Možná to se staršími generacemi odchází. Musím dohledat.

Tyjo, tohle by bylo zajímavé, protože možná to je jen má bublina ale přijde mi, že dneska investuje spousta lidí už třeba od 18... to bylo v mých 18 před 12 lety úplně scifi... a ani to nebylo tak jednoduché, jako je to ted :)

Jo, dneska je to opravdu jak hrát hru... Až je to možná nebezpečné, lidé tomu pak nedávají náležitou váhu. Mno, žijeme v krásné době. 😉 Okolo mě teda akcie moc nefrčí, nikdo o tom příliš neví. Možná trochu krypto?