S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.96 -1.97%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Analiza Northrop Grumman: Idealnie zrównoważony gigant zbrojeniowy?

Dominik Kumięga
6. 4. 2023
5 min read

Gigant zbrojeniowy, który ze swej natury oferuje idealną kombinację obronną dla inwestorów. Tyle tylko, że za swoją wiarygodność dostaje pieniądze i to tylko kwestia tego, czy inwestor zaakceptuje tę cenę.

Northrop Grumman $NOC+0.1% to amerykańska firma z branży obronnej i bezpieczeństwa z siedzibą w Falls Church w stanie Virginia. Jest to jedna z największych firm obronnych na świecie, dostarczająca produkty i usługi dla obrony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

W 2018 roku Northrop Grumman miał przychody w wysokości 30,1 mld USD, zysk operacyjny w wysokości 5,1 mld USD i zysk przed opodatkowaniem w wysokości 4,4 mld USD. Zatrudnia około 85 000 pracowników i dostarcza kluczowe systemy i produkty dla sił zbrojnych USA, w tym bombowce B-2 Spirit i B-21 Raider, odrzutowce myśliwskie F-35 Lightning II, pociski Tomahawk, statki kosmiczne i satelity.

Firma jest zorganizowana w cztery segmenty biznesowe:

  1. Systemy aeronautyczne: W tym segmencie Northrop Grumman produkuje i dostarcza samoloty i systemy aeronautyczne do zastosowań bojowych, strategicznych i wielozadaniowych. W 2018 roku segment ten wygenerował 14,7 mld dolarów, co stanowi 49% całkowitej sprzedaży firmy.
  2. Defense Systems: obejmuje pociski, systemy kosmiczne i cybernetyczne, systemy wojny elektronicznej i dominacji informacyjnej oraz systemy morskie. W 2018 roku segment ten wygenerował 8,8 mld USD, czyli 29% sprzedaży.
  3. Mission Systems: skupia się na systemach C4ISR (dowodzenia, kontroli, komunikacji, komputerów, informacji, nadzoru i wywiadu). W 2018 roku wygenerował 6,1 mld USD, czyli 20% obrotów.
  4. Technology Services: zapewnia wsparcie techniczne, ekspertyzy, integrację systemów, rozwój oprogramowania i inne usługi technologiczne. W 2018 roku segment ten wygenerował 1,3 mld USD, czyli około 4% obrotów firmy.

Firma spodziewa się, że jej sprzedaż będzie nadal rosła, ponieważ nadal inwestuje w nowe programy i technologie oraz zdobywa nowe kontrakty. W szczególności skupi się na rozwijających się obszarach cyberbezpieczeństwa, broni hipersonicznej i systemów kosmicznych. Spodziewa się również, że skorzysta z dokonanego w 2018 roku przejęcia Orbital ATK za 7,8 mld USD w gotówce.

Konkurencja

Northrop Grumman działa w sektorach obrony i bezpieczeństwa. Jest to sektor przemysłu zbrojeniowego, który obejmuje producentów samolotów wojskowych, statków, sprzętu naziemnego, broni, rakiet, satelitów i powiązanych technologii. Sektor ten pozostaje pod silnym wpływem popytu rządowego i jest w dużej mierze niecykliczny.

Największymi konkurentami Northrop Grumman w tym sektorze są:

-Lockheed Martin $LMT+0.3% - największa na świecie firma obronna, produkuje myśliwce F-35 i F-22, rakiety, okręty dla US Navy.

-General Dynamics $GD+1.1% - produkuje łodzie podwodne, okręty wojenne, pojazdy lądowe, broń i powiązany sprzęt dla wojska USA i sojuszników.

-Raytheon $RTX+0.1% - specjalizuje się w rakietach (Tomahawk), czujnikach, radioelektronice, cyberbezpieczeństwie i innych technologiach obronnych.

-Boeing $BA+1.1% - choć znany przede wszystkim jako producent samolotów komercyjnych, produkuje również samoloty wojskowe (FA-18 Super Hornet, AH-6 Little Bird), satelity, rakiety i inne systemy wojskowe.

-BAE Systems - brytyjska firma, która jest jednym z największych na świecie dostawców sprzętu wojskowego - produkuje wozy bojowe, okręty, samoloty Eurofighter Typhoon i inny sprzęt dla armii europejskiej i amerykańskiej.

Sektor obronny jest wysoce konkurencyjny, ale chronią go wysokie bariery wejścia. Ameryka Północna, Europa i niektóre kraje azjatyckie (Chiny, Indie) tworzą stały popyt. Innowacyjność, zdolność do wygrywania i realizacji dużych kontraktów wojskowych, poświadczenia bezpieczeństwa, lobbing i strategiczne relacje z rządami to kluczowe czynniki sukcesu. Sektor osiąga dobre wyniki, o czym świadczą solidne wyniki akcji spółek i dobre marże. Oczekuje się, że przyszły potencjał wzrostu będzie wynikał z ryzyka geopolitycznego i rosnących budżetów obronnych. Spółki z tego sektora są wrażliwe na zmiany w budżetach wojskowych, zmiany polityczne i szerszą sytuację geopolityczną. Na przykład eskalacja konfliktów będzie prowadzić do zwiększenia popytu, podczas gdy zmniejszenie napięcia lub działania oszczędnościowe mogą zmniejszyć popyt. Akcje tych spółek są więc bardziej zmienne w reakcji na te czynniki.

Sytuacja bieżąca

Ryzykiem w krótkim terminie jest korekta w branży lotniczej i obronnej ze względu na wysokie wyceny.

Obecna rentowność na poziomie 1,47% jest niska, a spadek ceny akcji może doprowadzić do nowej fali nowych zakupów, ponieważ inwestorzy szukają możliwości zablokowania wyższej rentowności na akcjach, których dywidenda prawdopodobnie będzie nadal rosła, tak jak przez 17 lat z rzędu.

Oczekiwania dotyczące dalszego wzrostu budżetów obronnych również mogą zwiększyć zyski NOC, a w konsekwencji cenę akcji. Prezes NOC Kathy Warden zauważyła wcześniej, że jej klienci rządowi preferują długoterminowe sygnały popytu, co jest pozytywem.

Dywidenda rośnie w długim terminie. Źródło

Wreszcie, NOC stosuje również inteligentne buybacki, aby zwiększyć zysk na akcję i zamierza nadal to robić. Liczba akcji pozostających w obrocie wynosi dziś 156,5 mln, co oznacza spadek o 33% z 233,9 mln w 2013 r. NOC zobowiązał się do 1,5 mld USD w ramach wykupu akcji w 2022 r., z nieco wyższą perspektywą na 2023 r. Te skupy są dobrym wykorzystaniem kapitału, biorąc pod uwagę, że dług netto w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wynosi 12,5 miliarda dolarów, co jest do opanowania dla firmy wielkości NOC.

NOC z pewnością nie jest zła. Dla mnie osobiście nie oferuje wystarczająco wysokiej stopy zwrotu i uważam, że wycena jest niepotrzebnie wysoka. Ale ze względu na swój charakter, niewątpliwie oferuje naprawdę atrakcyjną kombinację czynników dla wielu inwestorów. Myślę jednak, że można by poczekać na niższą cenę.

Disclaimer: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.