S&P 500 ^GSPC 5,308.6 +0.01%
Tesla TSLA $180.82 +3.36%
Meta META $462.84 -1.28%
Microsoft MSFT $429.94 +1.08%
Amazon AMZN $182.03 -0.82%
Apple AAPL $191.91 +0.46%
Nvidia NVDA $948.46 +0.07%
Alphabet GOOG $178.53 +0.04%

Analiza Amercian Airlines: czy największa linia lotnicza to dobry wybór po pandemii?

Dominik Kumięga
10. 4. 2023
7 min read

Po tanich liniach Southwest Airlines i gigancie Delta Airlines przychodzi American Airlines, który może pochwalić się największym udziałem w rynku. Co więcej, jest w znacznym stopniu zdyskontowany w stosunku do swoich konkurentów. Co jest tego powodem?

Amercian Airlines $AAL-2.1% to jedna z największych linii lotniczych na świecie. AAL w 2020 roku poniosła stratę z powodu wpływu COVID-19, ale poza tym notowała długoterminowe zyski. Przed kryzysem rosły przychody, wyniki operacyjne i wolne środki pieniężne z działalności operacyjnej. Wzrost przychodów wynosił około 5% rocznie. Marże operacyjne były w ostatnich latach bliskie 10%. Jest to stabilny gigant, ale perspektywy wzrostu zostały ograniczone przez konkurencję i oczywisty wpływ pandemii.

Jest jednym z tzw. wielkiej trójki, obok Delta Air Line $DAL-1.4% i United Airlines. Działają pod główną marką American Airlines i innymi spółkami zależnymi, takimi jak American Eagle i Envoy Air. Obsługują sieć połączeń dalekodystansowych pomiędzy USA a Europą, Bliskim Wschodem, Azją i Ameryką Łacińską.

Działają do ponad 230 lokalizacji w 53 krajach i terytoriach. Zatrudnia około 130 tys. pracowników, w tym 43 tys. pracowników sezonowych.

Przewaga konkurencyjna American Airlines polega na jej wielkości, gęstej siatce połączeń i nowoczesnej flocie. Do kluczowych strategii należą inwestycje w szybkie pokładowe łącza internetowe oraz salonik dla klientów premium. Firma modernizuje również swoją flotę, wzmacnia partnerstwa i dąży do obniżenia kosztów operacyjnych.

Sektor

Branża lotnicza, do której zalicza się American Airlines, jest sektorem wysoce cyklicznym, w dużym stopniu zależnym od światowej gospodarki i poziomu podróży.

Pandemia COVID-19 miała katastrofalny wpływ na branżę lotniczą, w tym spadek liczby mil pasażerskich i przychodów o ponad 60-90%. Oczekuje się, że wpływ na wzrost przychodów i zysków będzie odczuwalny przez linie lotnicze jeszcze w 2021 r. Przywrócenie zaufania do podróży będzie kluczem do ożywienia.

Linie lotnicze są największe pod względem udziału w rynku. Źródło:

Sektor lotniczy ma silną konkurencję, w tym wśród największych linii lotniczych, takich jak American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines, Southwest Airlines i JetBlue Airways. W rezultacie ceny biletów są często pod presją, co ogranicza marże zysku. Popyt na podróże lotnicze jest silnie związany ze wzrostem gospodarczym, zatrudnieniem i dochodami osobistymi. Ceny paliwa lotniczego również stanowią znaczną część kosztów linii lotniczych, więc rosnące ceny ropy zwiększają koszty operacyjne.

Sektor przechodzi transformację cyfrową, obejmującą inwestycje w automatyzację, ściślejszą integrację z innymi środkami transportu oraz spersonalizowane doświadczenia pasażerów. Te nowe technologie będą wymagały znacznych inwestycji, co zwiększa ryzyko finansowe.

Pomimo wyzwań, sektor transportu lotniczego prawdopodobnie będzie nadal się rozwijał, podobnie jak globalny handel i mobilność. Sektor transportu lotniczego pozostaje sektorem cyklicznym, który oferuje zarówno możliwości, jak i ryzyko, w zależności od gospodarki światowej i cen ropy naftowej.

Konkurencja

Delta Air Lines $DAL-1.4% jest drugą co do wielkości linią lotniczą w USA i ma siedzibę w Atlancie. DAL ma podobną wielkość i obszar zasięgu do AAL. DAL radził sobie lepiej niż AAL podczas kryzysu COVID-19 ze względu na silniejszą pozycję finansową. DAL jest również bardziej skoncentrowany na podróżach premium.

United Airlines $UAL-1.6% jest trzecią co do wielkości linią lotniczą w USA i ma siedzibę w Chicago. UAL posiada rozległą globalną sieć z hubami w Hongkongu, Londynie i Amsterdamie. UAL został mocno uderzony przez kryzys COVID-19 i musiał podjąć znaczącą restrukturyzację, aby przetrwać. Jednak odzyskuje operacje szybciej niż AAL.

Southwest Airlines $LUV-0.8% jest największą tanią linią lotniczą w USA, z siedzibą w Dallas. LUV oferuje tanie loty na terenie całych Stanów Zjednoczonych. LUV jest mniej zależny od podróży międzynarodowych i biznesowych i był mniej dotknięty kryzysem COVID-19. Modele niskokosztowe prawdopodobnie szybciej zdobędą udział w rynku po pandemii.

- JetBlue Airways $JBLU-0.5% jest regionalną linią lotniczą z siedzibą w Bostonie. JBLU koncentruje się na podróżach po wschodnim wybrzeżu USA i Karaibach. JBLU zostało mocno uderzone przez pandemię COVID-19, ale zdołało zachować płynność dzięki silnej pozycji finansowej. Gdy podróże wrócą do normy, JBLU może zyskać udział w rynku, ale nadal będzie zmagać się z silną konkurencją.

Obecna sytuacja

Niestety, wyniki AAL nie są aż tak olśniewające. Podczas jednego z najlepszych rynków byka, naprawdę oczekiwałbym, że ich sprzedaż wystartuje w latach 2014-2018, ale tak się nie stało.

Spadek zysków spowodowany pandemią jest oczywisty. Ale wcześniej też nie było cudów. Źródło

Zysk na akcję również spłaszczył się w ciągu ostatniej dekady. Jak widzieliśmy ponownie, liniom lotniczym jest niezwykle trudno utrzymać koszty w ryzach. Covid-19 był podwójnym whammy dla linii lotniczych, ponieważ przychody spadły, ale jeśli chodzi o operacje lotnicze, trudno jest tak szybko ograniczyć koszty.

Wszystko to zostało dobrze odzwierciedlone w cenie akcji. Jej rentowność w ciągu ostatniej dekady wynosi -30%, a jej maksymalny spadek przypadł na szczyt pandemii, kiedy wielu liniom lotniczym mogło grozić bankructwo.

Ostatnie pięć lat spółki nie było olśniewające.

Akcje American Airlines mają ujemny kapitał własny, co oznacza, że są winne więcej niż posiadają. Pandemia naprawdę zebrała żniwo, i choć widzimy ożywienie w 2022 2023, to nadal ma długą drogę do wykopania się z tego finansowego dołka.

Patrząc bliżej, wcześniej też nie było tak wspaniale. Również w 2018 roku ich kapitał własny wszedł na ujemne terytorium. Wtedy jego CEO powiedział, że miał swój najbardziej wymagający kwartał w historii.

Ale to może nie być zła rzecz. Dolna linia jest taka, że legacy airline ma dużo długu, co jest częściowo spowodowane kupowaniem wielu samolotów przed Covid. American Airlines zrealizował już połowę swojego celu, jakim jest zmniejszenie ogólnego poziomu zadłużenia o 15 mld dolarów do końca 2025 roku.

Chociaż liczba ta raczej nie powtórzy się w przyszłym roku, analitycy przewidują, że w 2023 roku linia lotnicza zarobi tylko 1,56 dolara, przy czym szacunki z czwartego kwartału mówią o skromnym 0,30 dolara. Im więcej przychodów American Airlines uzyska teraz, tym więcej przepływów pieniężnych wygeneruje linia lotnicza, aby spłacić dług, aby zmniejszyć koszty odsetek i zwiększyć zyski w przyszłości.

Z jednej strony analitycy oczekują pozytywnych wyników. Z drugiej strony, niektórzy nie do końca wierzą w spółkę. Źródło

Koszty odsetkowe netto osiągnęły szczytowy poziom blisko 500 mln dolarów na kwartał jeszcze w połowie 2021 r. W 4Q'22 American Airlines wydały na koszty odsetkowe netto jedynie 423 mln dolarów, podczas gdy przychody z odsetek wspięły się na 110 mln dolarów.

Linie lotnicze mogą jeszcze zaoszczędzić połowę tych kosztów odsetkowych, po prostu przywracając koszty kwartalne do poziomu sprzed Covida, czyli ponad 200 milionów dolarów. Przy 715 mln rozwodnionych akcji w obrocie, sam wzrost kosztów odsetkowych wpłynie na zysk na akcję o ponad 1 USD rocznie.

Linia lotnicza wykorzysta większość swoich wolnych przepływów pieniężnych w ciągu najbliższych kilku lat na spłatę znacznych kwot zadłużenia. Gdy American Airlines zmniejszy zadłużenie, firma zwiększy dochód netto poprzez zmniejszenie kosztów odsetkowych. W miarę zmniejszania się poziomu zadłużenia, kierownictwo będzie miało prawdopodobnie więcej pewności siebie, aby spłacić jeszcze więcej długu poprzez zmniejszenie nadmiernych sald gotówkowych.

American Airlines nie jest w dobrej sytuacji, ale zakładając, że uda im się naprawdę odwrócić tę sytuację, mogą mieć potencjał. Choćby z tego powodu, że $AAL-2.1% jest obecnie znacząco tanie w porównaniu do średniej rynkowej.

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.